Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Plangere contraventionala introdusa gresit
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Plangere contraventionala introdusa gresit

Ce se poate intampla in cazul in care o persoana sanctionata pentru lipsa rovinietei a introdus plangerea la judecatoria in a carei raza teritoriala a fost savarsita contraventia, nu la cea de la domiciliul contravenientului ?
E ok. Plangerea se depune in termen de 15 zile de la inmanarea sau comunicarea procesului verbal, la judecatoria in a carei circumscriptie a fos savarsita contraventia (cu exceptia domeniului constructiilor, dar nu e cazul dvs. aceasta exceptie)
Ariel_tm, utilizator
Problema este ca desi scria in procesul verbal ca plangerea se depune la domiciliul contravenientului in urma studierii ordonantei referitoare la contraventii am procedat asa. Pe urma dupa ce am depus plangerea am aflat despre legea privind degrevarea instantelor care modifica ordonanta referitoare la rovinieta in sensul ca plangerea in acest caz se introduce cum era scris in procesul verbal. Mi-e teama sa nu se respinga plangerea.
De regula, plangerea se depune la instanta care a fost indicata in procesul verbal. Oricum, instanta necompetenta ar trebui sa-si decline competenta in favoarea instantei competente si sa nu se respinga plangerea pe care ati facut-o.
Ariel_tm, utilizator
Într-adevăr, potrivit art. 10^1 din OG nr. 15/2002 competenţa de soluţionare a plângerii contravenţionale aparţine judecătoriei unde domiciliaţi. Instanţa pe care aţi învestit-o cu soluţionarea plângerii dvs. este obligată să verifice dacă este competentă să pronunţe o hotărâre în cauză. Fiind vorba despre o competenţă teritorială exclusivă, ea îşi va declina competenţa de soluţionarea a pricinii în favoarea judecătoriei unde domiciliaţi.
Gabriela Pintea, Consilier juridic