avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 784 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Taxe auto
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Taxe auto

Buna ziua, detin un autoturism marca ford mondeo din anul 2005,doresc sa-l trec pe numele sotului fiind sofer cu o vechime mai mare si darile la stat vor fi mai mici.Ce taxe trebuie sa platesc? Multumesc
Ultima modificare: Vineri, 26 Aprilie 2013
carmen01011958, moderator
Cel mai recent răspuns: Lucian Huzum , Consilier juridic 22:06, 26 Aprilie 2013
Timbrul de mediul sub prevederile OUG nr. 9 din 2013 şi să aveţi plătit la zi impozitul pe autoturism.
Cum adică "fiind sofer cu o vechime mai mare si darile la stat vor fi mai mici"? Rog explicaţi.

multumesc ptr raspuns,fiul meu are 27 ani iar costul asigurarii este de 600 roni pe an,iar daca autoturismul este pe numele sotului care are 50 ani,vechime ca sofer aproape 30 si nu are accidente asigurarea este mai ieftina.cat m-ar costa timbrul de mediu?multumesc
Vă puteţi calcula singură aici [ link extern ]

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Despagubire pt dauana totala prea mica Birlanflorin Birlanflorin Intru-un accident auto masina mea un ford mondeo 1999 1.8 td a fost declarata dauna toala reparatia fiind mai mare decat valoarea masini. Mi s-a oferit suma ... (vezi toată discuția)
Hot aga - vanzare; garantii etc dumitru2000 dumitru2000 Societatea X are un autoturism in patrimoniu (nu are ca obiect de activitate vanzare de autot) Z necomerciant - pers fizica vrea sa-l ... (vezi toată discuția)
Taxa timbru auto ZENODRAGOS ZENODRAGOS In luna mai 2009 am achizitionat, pe societate, un autoturism Ford Focus, benzina, 1600 cc, in Leasing Financiar, pana in mai 2013 ... (vezi toată discuția)