Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Cine poate semna bilantul contabil?
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Cine poate semna bilantul contabil?

Buna ziua. Am si eu o nelamurire. Daca o firma are angajat un contabil ( dar fara studii superioare), iar administratorul are studii economice superioare, bilantul trebuie si certificat de un expert contabil? multumesc
Conform art.28 alin. 10 si 11 din Legea contabilitatii nr.82/1991 actualizata,situatiile financiare anuale se semneaza de catre directorul economic,contabilul-sef sau alta persoana imputernicita sa indeplineasca aceasta functie. Acestea pot fi intocmite si semnate de persoane fizice sau juridice,autorizate potrivit legii,membre ale CECCAR. Conform art.10 alin.2 din Legea 82/1991,persoanele care organizeaza si conduc contabilitatea,trebuie sa aiba studii economice superioare. Fata de cele de mai sus,consider ca intocmirea si semnarea situatiilor financiare,trebuie sa se faca de catre o persoana autorizata.

Administratorul nu poate semna, chiar daca nu are studii superioare?
Probabil,ati vrut sa spuneti "chiar daca are studii superioare". Conform art.28 alin.(13)din Legea 82/1991,situatiile financiare anuale si raportarile contabile se semneaza si de catre administrator. In ce priveste administratorul,acesta poate sa aiba sau nu studii superioare.