Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... varsta pensionare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

varsta pensionare

Buna ziua. ma numesc Gabriel Gorea nascut in februarie 1959,pensionar invaliditate gr II din anul 2007,gradul I din februarie 2013, handicap accentuat din anul 2007, vechime in munca 32 ani si 8 luni, 9 ani am lucrat la grupa I , doi ani am lucrat la grupa a II-a. Ma intereseaza la cati ani pot sa ies la pensie si daca gradul de handicap influenteaza varsta de pensionare
De la pensie de invaliditate se poate trece doar la cea de limita de varsta.
Limita de varsta la 65 de ani.
Nu puteti beneficia de reducerea varstei standard,deoarece nu aveti stagiul complet de cotizare realizat(35 de ani).
Anii in care beneficiati de pensie de invaliditate,este stagiu asimilat.
Stagiul asimilat,intra in stagiul complet al pensiei de limita de varsta.
In aceste conditii,veti beneficia de reducerea cu 2 ani a varstei standard de pensionare.
Deci,limita de varsta la 63 de ani(65-2).
M. Gradinaru a scris:n
Asadar, ati putea trece la pensie pentru limita de varsta in februarie 2022.

Puteti trece la pensie de "varsta" la 63 ani.
itoma, utilizator