avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 376 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... varsta pensionare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

varsta pensionare

Buna ziua. ma numesc Gabriel Gorea nascut in februarie 1959,pensionar invaliditate gr II din anul 2007,gradul I din februarie 2013, handicap accentuat din anul 2007, vechime in munca 32 ani si 8 luni, 9 ani am lucrat la grupa I , doi ani am lucrat la grupa a II-a. Ma intereseaza la cati ani pot sa ies la pensie si daca gradul de handicap influenteaza varsta de pensionare
Cel mai recent răspuns: itoma , utilizator 15:48, 28 Aprilie 2013
De la pensie de invaliditate se poate trece doar la cea de limita de varsta.
Limita de varsta la 65 de ani.
Nu puteti beneficia de reducerea varstei standard,deoarece nu aveti stagiul complet de cotizare realizat(35 de ani).
Anii in care beneficiati de pensie de invaliditate,este stagiu asimilat.
Stagiul asimilat,intra in stagiul complet al pensiei de limita de varsta.
In aceste conditii,veti beneficia de reducerea cu 2 ani a varstei standard de pensionare.
Deci,limita de varsta la 63 de ani(65-2).
M. Gradinaru a scris:n
Asadar, ati putea trece la pensie pentru limita de varsta in februarie 2022.

Puteti trece la pensie de "varsta" la 63 ani.
Ultima modificare: Duminică, 28 Aprilie 2013
itoma, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Ce demersuri sunt necesare pentru a obtine o reducere a varstei de pensionare datorita unei invaliditati gradul ii din 2007 ? Vasile Rascanu Vasile Rascanu Am fost pensionat in 2007 gradul II invaliditate . Varsta standard de pensionare : 65 de ani conform deciziei privind acordarea pensiei de invaliditate. Am ... (vezi toată discuția)
Calculul pensiei de invaliditate pentru persoanele care au realizat un stagiu de contizare in conditii de handicap pre existent calitatii de asigurat iolanda2004 iolanda2004 In situatia in care solicit o pensie de invaliditate, la calculul punctajului mediu anual se utilizeaza prevederile art 95 aliniatul (2) (vezi toată discuția)
Grupa munca ciubotarudan ciubotarudan Pentru 13 ani si 7 luni lucrati in gr. 2 de munca, la impliniriea varstei de pensionare se adauga ceva . Mentionez ca sunt barbat ,nascut pe20.06.1954 , in ... (vezi toată discuția)