Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... RADIERE AUTOTURISM
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

RADIERE AUTOTURISM

Tatal meu a vindut un auto si nu a facut actele.Intre timp parintele meu a decedat.Cum pot radia autoturismul?Eu nu mai am nici un act al masinii
1-Procedura de radiere la cererea proprietarului
Acte necesare radiere auto la cererea proprietarului

a) cerere/adresa a proprietarului prin care se solicita radierea la cerere, însoţită de copia unui document care atestă deţinerea unui garaj/curte/teren/parcare unde va fi depozitat vehiculul respectiv;
b) certificatul de înmatriculare (în cazul pierderii/furtului, declaraţia din care să rezulte pierderea sau furtul C.I.);
c) plăcuţele cu număr de înmatriculare (în cazul pierderii/furtului, declaraţia din care să rezulte pierderea sau furtul C.I.);
d) cartea de identitate a vehiculului dacă este menţionată în C.I.;
e) fişa de înmatriculare cu viza organului fiscal competent al autorităţii administraţiei publice locale, stabilită potrivit legii, sau a certificatului de atestare fiscală;
f) trei exemplare completate ale certificatului de radiere;
g) documentele de identificare a solicitanţilor în original şi copii xerox;
h) declaraţia pe proprie răspundere a titularului înmatriculării sau a moştenitorilor legali ai acestuia, care să ateste că vehiculul a fost dezmembrat sau retras definitiv din circulaţie şi nu mai circulă pe drumurile publice în cazul vehiculelor înmatriculate anterior datei de 1 iulie 1993, care deţin certificate de înmatriculare şi numere de înmatriculare modele vechi, sau care au o vechime de fabricaţie mai mare de 30 de ani.
◊ Persoana juridica solicitanta a radierii trebuie sa depuna pe langa documentele mentionate mai sus si adresa, delegatie, copie act identitate delegat, copie CUI societate.

2-Daca auto a fost instrainat fara documente legale,pe cale de consecinta acesta a intrat in masa succesorala si daca ati dezbatut succesiunea exista un titlu de mostenitor
Mostenitorul tatalui dvs proprietar al auto,poate desfasura procedura de radiere la cerere