avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 145 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... RADIERE AUTOTURISM
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

RADIERE AUTOTURISM

Tatal meu a vindut un auto si nu a facut actele.Intre timp parintele meu a decedat.Cum pot radia autoturismul?Eu nu mai am nici un act al masinii
Cel mai recent răspuns: ynocentta , utilizator 10:25, 29 Aprilie 2013
1-Procedura de radiere la cererea proprietarului
Acte necesare radiere auto la cererea proprietarului

a) cerere/adresa a proprietarului prin care se solicita radierea la cerere, însoţită de copia unui document care atestă deţinerea unui garaj/curte/teren/parcare unde va fi depozitat vehiculul respectiv;
b) certificatul de înmatriculare (în cazul pierderii/furtului, declaraţia din care să rezulte pierderea sau furtul C.I.);
c) plăcuţele cu număr de înmatriculare (în cazul pierderii/furtului, declaraţia din care să rezulte pierderea sau furtul C.I.);
d) cartea de identitate a vehiculului dacă este menţionată în C.I.;
e) fişa de înmatriculare cu viza organului fiscal competent al autorităţii administraţiei publice locale, stabilită potrivit legii, sau a certificatului de atestare fiscală;
f) trei exemplare completate ale certificatului de radiere;
g) documentele de identificare a solicitanţilor în original şi copii xerox;
h) declaraţia pe proprie răspundere a titularului înmatriculării sau a moştenitorilor legali ai acestuia, care să ateste că vehiculul a fost dezmembrat sau retras definitiv din circulaţie şi nu mai circulă pe drumurile publice în cazul vehiculelor înmatriculate anterior datei de 1 iulie 1993, care deţin certificate de înmatriculare şi numere de înmatriculare modele vechi, sau care au o vechime de fabricaţie mai mare de 30 de ani.
◊ Persoana juridica solicitanta a radierii trebuie sa depuna pe langa documentele mentionate mai sus si adresa, delegatie, copie act identitate delegat, copie CUI societate.

2-Daca auto a fost instrainat fara documente legale,pe cale de consecinta acesta a intrat in masa succesorala si daca ati dezbatut succesiunea exista un titlu de mostenitor
Mostenitorul tatalui dvs proprietar al auto,poate desfasura procedura de radiere la cerere

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Radiere autoturism din evidentele fiscului buna ziua. cum se ... PORA AMALIA PORA AMALIA RADIERE AUTOTURISM din evidentele fiscului Buna ziua. Cum se poate radia un autoturism din evidentele fiscului daca proprietarul a decedat iar autoturismul ... (vezi toată discuția)
Acte radiere auto ralucalucia ralucalucia Pot radia un autoturism ce apartine unei persoane decedate in lipsa succesiunii daca sunt sotia defunctului? Masina nu mai exista.Multumesc (vezi toată discuția)
Radiere auto Carmen Iuga Carmen Iuga Cum pot radia un autoturism in calitate de unic nostenitor al proprietarului, fara ca acesta sa fie inclus in masa succesorala? Doresc radierea intrucat acesta ... (vezi toată discuția)