avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 253 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... PENSIONARE ANTICIPATA PARTIALA
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

PENSIONARE ANTICIPATA PARTIALA

persoana de sex feminin nascuta la data de 02 noiembrie1960 ,avand o vechime de 33.6 ani va rog sa-mi spuneti la ce data ma pot pensiona anticipat partial si cata vechime trebuie sa am ? Va multumesc
Cel mai recent răspuns: ana-cer , moderator 15:18, 29 Aprilie 2013
Aveti dreptul la pensie limita de varsta la 61 de ani si 11 luni, adica in octombrie 2022.
Pentru a beneficia de pensie anticipata partiala, este necesara realizarea stagiului complet de cotizare, care, in cazul dvs., este de 31 de ani si 11 luni. Indepliniti aceasta conditie, deci puteti solicita pensia anticipata partiala cel mult cu 5 ani mai devreme ca pensia limita de varsta, deci incepand cu luna octombrie 2017. Aceasta pensie se penalizeaza cu 0,75% pentru fiecare luna de anticipare. Pentru 5 ani de anticipare pensia se penalizeaza cu 45%.
Penalizarea ramane aceeasi pe toata perioada de anticipare, anulandu-se doar la implinirea varstei standard de pensionare.

Pentru pensia anticipata (fara penalizare), ar trebui sa aveti cel putin 8 ani de cotizare peste cei 31 de ani si 11 luni, deci 39 de ani si 11 luni. Daca reusiti sa realizati acest stagiu, ati iesi mai repede la pensie (fata de anul 2022) fara penalizare.

Legea nr. 263/2010:
ART. 65
(1) Pensia anticipată parţială se cuvine, cu cel mult 5 ani înaintea împlinirii vârstei standard de pensionare, persoanelor care au realizat stagiul complet de cotizare, precum şi celor care au depăşit stagiul complet de cotizare cu până la 8 ani.
....
ART. 67
(1) La data îndeplinirii condiţiilor pentru acordarea pensiei pentru limită de vârstă, pensia anticipată parţială se transformă în pensie pentru limită de vârstă şi se recalculează prin eliminarea diminuării prevăzute la art. 65 alin. (4) şi prin adăugarea perioadelor asimilate şi a eventualelor stagii de cotizare realizate în perioada de suspendare a plăţii pensiei anticipate parţiale.
(2) Transformarea pensiei anticipate parţiale în pensie pentru limită de vârstă, în condiţiile prevăzute la alin. (1), se face din oficiu.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Conditii de pensionare femeie JULIA59 JULIA59 Buna ziua, sunt nascuta in mai 1959, am lucrat 34 ani si 8 luni din care 9 ani 3 luni in grupa II, pe urma am fost 1 an in somaj, ,momentan nu lucrez, la ce ... (vezi toată discuția)
Pensionare anticipata si salarii compensatorii Mihai90 Mihai90 Buna ziua, Se fac disponibiliazari la mama la munca iar cei care au varsta pentru pensionare anticipata ii scoate la pensie si le dau salarii ... (vezi toată discuția)
Pensie anticipata partiala ContSters295942 ContSters295942 Buna ziua Sunt femeie nascuta in 23noiembrie 1957 am 26de ani lucrati pina in 2011din care 13 ani grupa a 2-a va rog sa-mi spuneti cind pot iesi la pensie ... (vezi toată discuția)