Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... PENSIONARE ANTICIPATA PARTIALA
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

PENSIONARE ANTICIPATA PARTIALA

persoana de sex feminin nascuta la data de 02 noiembrie1960 ,avand o vechime de 33.6 ani va rog sa-mi spuneti la ce data ma pot pensiona anticipat partial si cata vechime trebuie sa am ? Va multumesc
Aveti dreptul la pensie limita de varsta la 61 de ani si 11 luni, adica in octombrie 2022.
Pentru a beneficia de pensie anticipata partiala, este necesara realizarea stagiului complet de cotizare, care, in cazul dvs., este de 31 de ani si 11 luni. Indepliniti aceasta conditie, deci puteti solicita pensia anticipata partiala cel mult cu 5 ani mai devreme ca pensia limita de varsta, deci incepand cu luna octombrie 2017. Aceasta pensie se penalizeaza cu 0,75% pentru fiecare luna de anticipare. Pentru 5 ani de anticipare pensia se penalizeaza cu 45%.
Penalizarea ramane aceeasi pe toata perioada de anticipare, anulandu-se doar la implinirea varstei standard de pensionare.

Pentru pensia anticipata (fara penalizare), ar trebui sa aveti cel putin 8 ani de cotizare peste cei 31 de ani si 11 luni, deci 39 de ani si 11 luni. Daca reusiti sa realizati acest stagiu, ati iesi mai repede la pensie (fata de anul 2022) fara penalizare.

Legea nr. 263/2010:
ART. 65
(1) Pensia anticipată parţială se cuvine, cu cel mult 5 ani înaintea împlinirii vârstei standard de pensionare, persoanelor care au realizat stagiul complet de cotizare, precum şi celor care au depăşit stagiul complet de cotizare cu până la 8 ani.
....
ART. 67
(1) La data îndeplinirii condiţiilor pentru acordarea pensiei pentru limită de vârstă, pensia anticipată parţială se transformă în pensie pentru limită de vârstă şi se recalculează prin eliminarea diminuării prevăzute la art. 65 alin. (4) şi prin adăugarea perioadelor asimilate şi a eventualelor stagii de cotizare realizate în perioada de suspendare a plăţii pensiei anticipate parţiale.
(2) Transformarea pensiei anticipate parţiale în pensie pentru limită de vârstă, în condiţiile prevăzute la alin. (1), se face din oficiu.