avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 196 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Contract comodat auto intre PF si PFA
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Contract comodat auto intre PF si PFA

Buna ziua, am o masina, credit auto, masina este pe numele meu, sunt proprietar, nu banca.
As vrea sa o pot trece pe PFA sa imi deduc cheltuielile.

Am urmatoarele intrebari:
1. Contractul trebuie intocmit la notar sau in cabinet de avocatura?
2. Trebuie declarat la registrul comertului cum am facut cu cel de comodat pentru spatiu?
3. Cat % din bonurile de benzina pot deduce? Cu foaie de parcurs si fara.
4. Pot deduce rata lunara din momentul intocmirii contractului?
5. Pot deduce plata politei CASCO? Am inteles ca RCA nu se poate.
6. Pot deduce pretul vignetei?
7. Pot reduce costurile de intretinere/reparatie? In ce procent?
8. Pot deduce impozitul anual pentru acea masina?
Cel mai recent răspuns: Marian Trutan , Contabil 17:30, 30 Aprilie 2013
Masina nu trebuie trecuta pe PFA pentru a putea deduce anumite cheltuieli.
1.Contractul de comodat se incheie intre PF si PFA,chiar daca persoana fizica este aceeasi cu titularul PFA.
2.Nu.
3.50 % fara foaie de parcurs.
4. Nu.
5. Nu.
6.Doar 50%,daca activitatea PFA se desfasoara si in afara localitatii unde isi are sediul.
7.Cheltuielile de intretinere/reparatii,sunt deductibile 50%.
8.Doar 50%.
Cand intocmiti contractul de comodat,aveti in vedere sa treceti toate cheltuielile mentionate mai sus,poate si altele, ca fiind in sarcina PFA(comodatarului).

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Dețin o mașină achiziționată prin credit auto. Alin0125 Alin0125 Buna ziua Dețin o mașină achiziționată prin credit auto. As vrea sa îmi deduc cheltuielile pe PFA, am inteles ca trebuie intocmit contract de comodat ... (vezi toată discuția)
Ce cheltuieli poate deduce pfa? bygserv bygserv Buna ziua. Revin din nou pe acest forum ( foarte folositor dealtfel ) cu inca o intrebare. Inafara de cheltuielile cu achizitia produselor care privesc ... (vezi toată discuția)
Contract comodat auto intre pf si propria firma co.mihai co.mihai Va salut! Imi poate spune cineva care cunoaste legislatia in domeniu, daca imi pot face un contract de comodat pt folosirea automobilului personal, intre mine ... (vezi toată discuția)