Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Contract comodat auto intre PF si PFA
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Contract comodat auto intre PF si PFA

Buna ziua, am o masina, credit auto, masina este pe numele meu, sunt proprietar, nu banca.
As vrea sa o pot trece pe PFA sa imi deduc cheltuielile.

Am urmatoarele intrebari:
1. Contractul trebuie intocmit la notar sau in cabinet de avocatura?
2. Trebuie declarat la registrul comertului cum am facut cu cel de comodat pentru spatiu?
3. Cat % din bonurile de benzina pot deduce? Cu foaie de parcurs si fara.
4. Pot deduce rata lunara din momentul intocmirii contractului?
5. Pot deduce plata politei CASCO? Am inteles ca RCA nu se poate.
6. Pot deduce pretul vignetei?
7. Pot reduce costurile de intretinere/reparatie? In ce procent?
8. Pot deduce impozitul anual pentru acea masina?
Masina nu trebuie trecuta pe PFA pentru a putea deduce anumite cheltuieli.
1.Contractul de comodat se incheie intre PF si PFA,chiar daca persoana fizica este aceeasi cu titularul PFA.
2.Nu.
3.50 % fara foaie de parcurs.
4. Nu.
5. Nu.
6.Doar 50%,daca activitatea PFA se desfasoara si in afara localitatii unde isi are sediul.
7.Cheltuielile de intretinere/reparatii,sunt deductibile 50%.
8.Doar 50%.
Cand intocmiti contractul de comodat,aveti in vedere sa treceti toate cheltuielile mentionate mai sus,poate si altele, ca fiind in sarcina PFA(comodatarului).