avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 358 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

mostenire

Buna
Asi dori sa stiu:
Mama mea din a doua casatorie are doi copii eu am ramas la tata
Mama mea a decedat in 1985 iar unu dintre frati in noiembrie 2012
Casa este pe numele sotului mamei si el este decedat 1995
Nu s-a facut succesiune pina acum
vreau sa stiu daca eu mostenesc ceva
Multumesc
Cel mai recent răspuns: Ida Incze , Consultant resurse umane 07:55, 7 Mai 2013
Da, aveti o vocatie la mostenire numai de pe urma bunurilor mamei dvs.

Daca casa respectiva a fost cumparata in timpul casatoriei mamei dvs.cu sotul ei, atunci nu are importanta daca este trecut doar numele lui in acte; se considera bun comun.
Stimat forumist,

Din punctul meu de vedere, există o posibilitate de a putea beneficia de succesiunea fratelui decedat, dacă acesta nu are copii - în acest caz nu aveți nici un drept. Dacă există doar o soțoe supraviețuitoare, moștenirea se poate împărți cu aceasta.

Cu stimă.
Avertisment moderator!

Stimată doamnă @maria2012,

Vă rog să nu mai deschideți topicuri distincte, atât timp cât aveți posibilitatea continuării discuției începute inițial.

Puteți folosi butonul ,,răspunde,, și face precizările dorite în primul topic.

Vă mulțumesc,
moderator Andrei Grigoriu
Multumesc
Este mai complicat dar multumesc pentru precizari
Asi vrea sa stiu daca ce am scris a doua oara a ajuns unde trebuie
Multumesc
Interventie moderator

Va rog sa reluati aici intrebarea ca sa va putem raspunde. Tot aici veti continua sa intrebati si consultantii si userii forumului sa va dea raspunsuri.

Multumim.

Alte discuții în legătură

Dezbaterea mostenirii dupa decesul tatalui supravietuitor trandi trandi In anul 1990 ne-a decedat mama, am ramas 6 copii doi din casatorie anterioara a mamei si patru din casatoria cu sotul pe atunci supravietuitor, care la randul ... (vezi toată discuția)
Care sunt cotele aferente unei succesiuni Duca22 Duca22 Buna ziua, Care sunt cotele aferente unei succesiuni pentru 2 frati in cazul in care exista doar : 1 Certificat mostenitor fratele 1 - din 1985 dupa tata ... (vezi toată discuția)
Partaj ioan grigore ripa ioan grigore ripa Tatal decedat din 1996...mama in viata.Cei doi au dobindit impreuna un apartament in care au trait impreuna cu cei 4 copii.Mama divorteaza..iar apartamentul ... (vezi toată discuția)