avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 697 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

mostenire

Buna
Asi dori sa stiu:
Mama mea din a doua casatorie are doi copii eu am ramas la tata
Mama mea a decedat in 1985 iar unu dintre frati in noiembrie 2012
Casa este pe numele sotului mamei si el este decedat 1995
Nu s-a facut succesiune pina acum
vreau sa stiu daca eu mostenesc ceva
Multumesc
Cel mai recent răspuns: Ida Incze , Consultant resurse umane 07:55, 7 Mai 2013
problema este foarte deosebita pentru ca;
- casa a fost cumparata in 1961
- mama mea sa recasatorit in 1966 cu titularul imobilului casa care era in rosu ei impreuna au finalizat-o asta cum se dovedeste?
impreuna au doi baieti ,anul trecut unul l-a injinghiat mortal pe celalalt
nu sint casatoriti nu au copii singura ruda dupa mama sint eu
ce mostenesc eu de aici ?
Mama mea a decedat in anul 1985
Sotul mamei in 1995
nu s-a facut succesiune pina acum ce e de facut?
Procesul este pe rol pentru omor calificat
multumesc
Cu aceste detalii oferite se schimba datele problemei.

Vocatia la mostenire o aveti, dar in acest caz, bunul respectiv este un bun propriu al sotului dvs. mama dvs. ar fi avut doar un drept de creanta echivalent cu suma de bani investita in timpul casatoriei la amenajarea/terminarea constructiei imobilului respectiv.

Deci dvs. mosteniti acest drept de creanta. Dar pentru ca decesul mamei a avut loc in 1985, la acest moment este prescris acest drept de creanta; nu-l mai puteti solicita.

Dosarul penal ce il are unul dintre frati, nu are legatura cu dreptul de mostenire al dvs.
Multumesc
dar tot am o ne lamurire :
- fratele a omorit un mostenitor atunci cine mosteneste partea decedatului?
- ati inteles gresit titularul imobilului este tatal fratilor (nu sotul meu) eu sint sora dupa mama
- cu ce se incepe o astfel de procedura ?concret ce trebuie sa fac eu ?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Dezbaterea mostenirii dupa decesul tatalui supravietuitor trandi trandi In anul 1990 ne-a decedat mama, am ramas 6 copii doi din casatorie anterioara a mamei si patru din casatoria cu sotul pe atunci supravietuitor, care la randul ... (vezi toată discuția)
Care sunt cotele aferente unei succesiuni Duca22 Duca22 Buna ziua, Care sunt cotele aferente unei succesiuni pentru 2 frati in cazul in care exista doar : 1 Certificat mostenitor fratele 1 - din 1985 dupa tata ... (vezi toată discuția)
Partaj ioan grigore ripa ioan grigore ripa Tatal decedat din 1996...mama in viata.Cei doi au dobindit impreuna un apartament in care au trait impreuna cu cei 4 copii.Mama divorteaza..iar apartamentul ... (vezi toată discuția)