Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... Conventie civila cu persoana fizica
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

Conventie civila cu persoana fizica

sunt i.i. si vreau sa stiu daca pot sa inchei conventii civile cu persoane fizice pentru o activitate ocazionala ?
Da. Puteti incheia pentru activitati ocazionale. Aveti de retinut la sursa si platit pentru respectivele venituri contributie la sanatate de 5,5%, contributie la pensie doar daca persoana nu are incheiat contract individual de munca in alta parte sau nu e pensionar si impozitul pe venit. Pentru acest impozit, puteti conveni sa retineti intregul impozit de 16%.
Aceste impozite si contributii se declara in declaratia 112 si sa platiti pana pe 25 a lunii urmatoare fata de cea in care platiti valoarea convenita.
george-neagu, moderator