Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Cazier judiciar cetatean roman nascut si domiciliat in ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Cazier judiciar cetatean roman nascut si domiciliat in Republica Moldova

Buna ziua! Pentru a insoti 2 copii minori in strainatate bunica acestora are nevoie de cazier judiciar. Dansa este cetatean roman nascut in R Moldova si domiciliat in R Moldova . Poate solicita certificatul de cazier judiciar la Iasi la orice sector de politie personal sau trebuie sa imputerniceasca un cetatean roman cu domiliciliul la Iasi ? Este valabil pentru a iesi din Romania cu acestia cazierul judiciar al R Moldova sau neaparat e necesar cazier judiciar romanesc? Unde sa se adreseze , la ce sectie de politie pentru a evita Consulatul Roman din R Moldova , pentru ca e presata de timp, are deja bilet de avion , iar la consulat eliberarea se face tocmai in 30 de zile ? Multumesc anticipat.
Persoanele domiciliate în străinătate pot solicita eliberarea certificatului de cazier judiciar prin misiunile diplomatice sau oficiile consulare ale României.

Certificatul de cazier judiciar pentru persoane fizice se poate solicita şi prin împuterniciţii acestora, conform procedurilor legale în vigoare, după cum urmează:
- în ţară, numai pe baza unei procuri autentificate de către un notar public;
- în străinătate, pe baza unei procuri autentificate prin misiunile diplomatice sau oficiile consulare ale României ori de către un notar, cu respectarea cerinţelor legalizării actelor oficiale străine. Pentru statele care au aderat la Convenţia de la Haga din 5 noiembrie 1961 este suficient să fie aplicată apostila.