Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Reclamatia la OPC - la ce poate sa ne foloseasca ?
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Reclamatia la OPC - la ce poate sa ne foloseasca ?

Buna ziua ,

Sa zicem ca am o problema si ma duc la OPC , reclam cu dovezi adecvate , si cei de la OPC imi da dreptate . Bun ; dar mai departe ce se intimpla ? Pot cei de la OPC sa sileasca firma la ceva ? Sau pur si simplu se da o rezolutie cu care eu trebuie sa ma prezint in instanta ?
ANPC este institutie publica guvernamentala iar actele intocmite pot fi utilizate in instanta.

Printre atributiile ANPC se afla si sesizarea organelor penale cand se constata savarsirea de infractiuni.

[ link extern ]
Dupa cit am studiat , pentru cazul unei persoane fizice care a fost nedreptatita , obligatiile sint minime .
Principial , cind se face o sezizare , se sesizeaza produsul ca fiind incorect sau comportare importator/distribuitor/vinzator?
in principal se reclama conformitatea produsului sau serviciului.
Nepotrivire intre manualul de operare si produsul propiuzis se constitue in neconformitate ? Exista un termen limita de sesizare ?
se poate constitui drept neconformitate doar in cazul in care in manualul de utilizare nu sunt descrise toate functionalitatile produsului respectiv.
de regula un manual de operare poate sa descrie modul de utilizare pentru mai multe modele incepnd cu produsul de baza pana la cel mai avansat, caz in care nu exista neconformitate.