Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Divort prin acordul partilor- procedura
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Divort prin acordul partilor- procedura

Buna ziua,vreau sa divortez dar am 2 copii minori,de 13 respectiv 11 ani.Daca sotul ar fi de acord sa divortam si ar semna actele pentru divort ce se depun la instanta si este de acord sa se stabileasca domiciliul copiilor la mine se mai face audierea copiilor in fata instantei?E nevoie si de martori la proces?In cadrul procesului se va stabili si pensia de intretinere datorata pentru minori sau trebuie proces separat?
Este posibil sa divortati si la notar in anumite conditii daca exista intelegere.

§3. Divorţul prin acordul soţilor pe cale administrativă sau prin procedură notarială

#CIN
NOTÃ:
Conform art. 41 din Legea nr. 71/2011 (#M1), dispoziţiile Codului civil privind divorţul prin acordul soţilor pe cale administrativă sau prin procedură notarială sunt aplicabile şi căsătoriilor în fiinţă la data intrării în vigoare a Codului civil.

#B
ART. 375
Condiţii
(1) Dacă soţii sunt de acord cu divorţul şi nu au copii minori, născuţi din căsătorie, din afara căsătoriei sau adoptaţi, ofiţerul de stare civilă ori notarul public de la locul căsătoriei sau al ultimei locuinţe comune a soţilor poate constata desfacerea căsătoriei prin acordul soţilor, eliberându-le un certificat de divorţ, potrivit legii.
(2) Divorţul prin acordul soţilor poate fi constatat de notarul public şi în cazul în care există copii minori născuţi din căsătorie, din afara căsătoriei sau adoptaţi, dacă soţii convin asupra tuturor aspectelor referitoare la numele de familie pe care să îl poarte după divorţ, exercitarea autorităţii părinteşti de către ambii părinţi, stabilirea locuinţei copiilor după divorţ, modalitatea de păstrare a legăturilor personale dintre părintele separat şi fiecare dintre copii, precum şi stabilirea contribuţiei părinţilor la cheltuielile de creştere, educare, învăţătură şi pregătire profesională a copiilor. Dacă din raportul de anchetă socială rezultă că acordul soţilor privind exercitarea în comun a autorităţii părinteşti sau cel privind stabilirea locuinţei copiilor nu este în interesul copilului, sunt aplicabile prevederile art. 376 alin. (5).
(3) Dispoziţiile art. 374 alin. (2) sunt aplicabile în mod corespunzător.

Reglementări anterioare:
- alin. (1): art. 38^1 alin. 1 din Codul familiei
- alin. (3): art. 38^1 alin. 2 din Codul familiei

ART. 376*)
Procedura
(1) Cererea de divorţ se depune de soţi împreună. Ofiţerul de stare civilă sau notarul public înregistrează cererea şi le acordă un termen de reflecţie de 30 de zile.
(2) Prin excepţie de la prevederile alin. (1), cererea de divorţ se poate depune la notarul public şi prin mandatar cu procură autentică.
(3) La expirarea acestui termen, soţii se prezintă personal, iar ofiţerul de stare civilă sau, după caz, notarul public verifică dacă soţii stăruie să divorţeze şi dacă, în acest sens, consimţământul lor este liber şi neviciat.
(4) Dacă soţii stăruie în divorţ, ofiţerul de stare civilă sau, după caz, notarul public eliberează certificatul de divorţ fără să facă vreo menţiune cu privire la culpa soţilor.
(5) Dispoziţiile art. 383 alin. (1) şi (3) se aplică în mod corespunzător. Dacă soţii nu se înţeleg asupra numelui de familie pe care să îl poarte după divorţ ori, în cazul prevăzut la art. 375 alin. (2), asupra exercitării în comun a drepturilor părinteşti, ofiţerul de stare civilă sau, după caz, notarul public emite o dispoziţie de respingere a cererii de divorţ şi îndrumă soţii să se adreseze instanţei de judecată, potrivit prevederilor art. 374.
(6) Soluţionarea cererilor privind alte efecte ale divorţului asupra cărora soţii nu se înţeleg este de competenţa instanţei judecătoreşti.
#CIN
*) A se vedea şi:
- secţiunea IV^1 - Procedura divorţului - din capitolul IV din Regulamentul de punere în aplicare a Legii notarilor publici şi a activităţii notariale nr. 36/1995, aprobat prin Ordinul ministrului justiţiei nr. 710/C/1995;
- capitolul IX - Constatarea desfacerii căsătoriei prin acordul soţilor de către ofiţerul de stare civilă - din Metodologia cu privire la aplicarea unitară a dispoziţiilor în materie de stare civilă, aprobată prin Hotărârea Guvernului nr. 64/2011.

Reglementări anterioare:
- alin. (1): art. 38^2 alin. 1 din Codul familiei
- alin. (3): art. 38^2 alin. 2 din Codul familiei
- alin. (4): art. 38^2 alin. 3 din Codul familiei
- alin. (5): art. 38^2 alin. 4 din Codul familiei
- alin. (6): art. 38^2 alin. 5 din Codul familiei

M-ar interesa totusi prin instanta,am inteles ca e mai ieftin
In acel acord stabiliti si pensia ce-o va plati tatal. Nu veti mai avea nevoie de martori, dar ancheta psihosociala se va face si minorii vor fi ascultati, nu in sala de judecata, ci in camera de consiliu.
In instanta e mai ieftin, taxa de timbru e de 39 de lei, ramane sa platiti pe cineva sa va redacteze cererea.
Apelati la mediator pentru a semna un acord de mediere cu privire la divort.
gi-jane2, moderator
Cu cerere cu tot nu stiu daca e mai ieftin.