Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Amenda pentru lipsa rovinieta, rovinieta mea fiind ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Amenda pentru lipsa rovinieta, rovinieta mea fiind valabila!

Buna ziua,

Am primit amenda pentru lipsa rovinieta valabila! Eu am platit rovinieta pentru intregul an!

Cum sa procedez, sa platesc jumatate in 48 de ore si apoi sa-i dau in judecata, sa fac plangere penala pentru neglijenta in serviciu? Acesti oameni de la CESTRIN ne pun pe drumuri degeaba!

Multumesc!
in cazul amenzii in cauza mai mult ca sigur politistul nu este vinovat NU EL O APLICA cei de la andp
Stie cineva ca politia da amenzi la rovineta?
Incepând cu data de 01.10.2010, poliţiştii rutieri aplică sancţiuni contravenţionale pentru nerespectarea prevederilor Ordonanţei Guvernului nr.15/2002, privind aplicarea tarifului de utilizare şi a tarifului de trecere pe reţeaua de drumuri naţionale din România, cu modificările şi completările ulterioare, numai după interogarea aplicaţiei informatice a CNADNR S.A., care atestă/infirmă achitarea tarifului de utilizare şi a tarifului de trecere pe reţeaua de drumuri naţionale din România pentru fiecare vehicul verificat.