Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... rca tripla pentru tinerii sub 35 de ani
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

rca tripla pentru tinerii sub 35 de ani

Dupa cum se stie, societatile de asigurari practica discriminari pe criterii de sex, locatie si/sau varsta in privinta politelor de asigurare RCA.
Daca locuiesti in mediu rural, ai RCA mai ieftin desi poti circula in mediu urban si sa produci acolo accidente.
Femeile au RCA mai ieftin decat barbatii, desi multe accidente sunt produse de catre sau din cauza femeilor, batranii au RCA mai ieftin pe motiv ca tinerii fac mai multe accidente.
Am sesizat consiliul de combatere al discriminarii si acesta mi-a raspuns ca nu se pot sesiza din oficiu.
Pentru asta este nevoie de petitie expresa din partea unor persoane fizice sau juridice indreptata inpotriva uneia sau alteia dintre societatile de asigurari.
Din acest motiv va solicit sa formulati individual cereri pe adresa consiliului si sa semnati petitia, poate astfel vor putea avea suficiente sesizari nominale.

ce ar trebui facut?
Incepeti cu o sesizare la CSA, de la care probabil veti primi un raspuns legat de modul in care asiguratorii stabilesc marimea primelor, pe baza statisticilor producerii daunelor, ca fundament de incadrare a gradului de risc, functie de criteriile enumerate de dv. si in consecinta modul de stabilire actuariala, al diferentierii primelor anuale.(au si obligatia de a comunica acest lucru catre CSA)
Este singurul respondent autorizat, care reglementeaza prin norme acest produs, iar parerile personale/subiective nu sunt luate in calcul.
nucu$, utilizator