Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Declaratie ulei la Vama??
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Declaratie ulei la Vama??

Stie cineva de declaratia care se face pentru ulei la Vama?
Cine face declaratie?
Si comerciantii si cei care folosesc ulei?
Unde gasesc un tipizat?

O zi buna!!!
Va multumesc!
TERPU DIANA a scris:

Stie cineva de declaratia care se face pentru ulei la Vama?
Cine face declaratie?
Si comerciantii si cei care folosesc ulei?
Unde gasesc un tipizat?

O zi buna!!!
Va multumesc!

E o declaratie pe proprie raspundre in conformitate cu art.175(1) respectiv pct.5.1.3 din normele metodolocice ale codului fiscal. Mergeti la Directia Judeteana pt Accize si Operatiuni Vamale de care apartineti. Declaratia o face atat societatea care achizitioneaza/importa cat si societatea care utilizeaza. In declaratie trebuie sa precizati ca acest ulei nu-l folositi drept combustibil pentru motor sau pentru incalzire.
Stiti cumva din ce an se depune si termenul corect de depunere?
TERPU DIANA a scris:

Stiti cumva din ce an se depune si termenul corect de depunere?

Aceasta e aplicabila incepand cu 01.01.2007. Se depune/solicita inainte de a incepe achizitia/comercializarea acestor produse, dupa depunerea acestei declaratii obtineti de la DJAOV un cod de accize.