Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Intrebari cu raspuns asigurat
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Intrebari cu raspuns asigurat

Bun venit tuturor la noul titlu inaugurat de Admin !

Presupun ca cineva trebuie sa gaseasca ceva util ,aici,unde curand vor aparea problemele personalizate.
Iata cateva intrebari care probabil nu se vor mai pune:
-De ce,ca persoana fizica,am nevoie de asugurare?
Riscul face parte din viata noastra.Asigurarea limiteaza sau anuleaza efectele producerii riscurilor prin despagubirile pe care Asiguratorii le acorda Asiguratilor-persoane fizice,prin asigurarile oferite:
-locuinta/cladire (incendiu,cutremur,inundatie,distrugere,avariere,etc.)
-bunuri/continut (incendiu,furt,distrugere,avariere,etc.)
-persoane (deces,invaliditate permanenta,-urmare unui accident)
-CASCO autovehicule (avariere si furt)
-RCA obligatorie (raspundere civila pentru pagube cauzate tertilor prin accidente de autovehicul)
-culturi agricole (incendiu,ploi torentiale,furtuna,grindina,etc.)
-animale si pasari (accidente si boli)
-raspundere civila generala/profesionala (pierderi banesti urmare prejudicierii unei terte persoane)
Care este obiectul de activitate,conform CAEN,care permite unei persoane juridice sa activeze ca agent de asigurare?
-activitati auxiliare ale caselor de asigurari si de pensii(cod CAEN 6720) acivitati care includ :serviciile intermediarilor,agentiilor si agentilor de asigurari .Conform Legii nr.32/2000,un agent de asigurare p.f sau p.j.,poate intermedia aceeasi clasa de asigurari doar pentru o singura societate de asigurari
Este nevoie pentru a putea derula activitati de agent, de avizul autoritatii de supraveghere(CSA)?
-agentul de asigurare -persoana juridica,nu are nevoie de autorizarea CSA,aceasta fiind necesara doar in cazul brokerilor de asigurare.
Adrese utile:
www.rca-ieftin.ro
Dictionar asigurari [ link extern ]
nucu$, utilizator
asta am spus si eu.Te poti transfera la un alt fond, cu retinerea unui comision.
Punct si de la capat:love2::
-in primii doi ani,administratorul "poate sa retina o suma din valoarea activului transferat" care veste un procent din total activ , este specificat in prospectul schemei de pensii administrata privat si este limitata maximal de catre CSSPP;
-transferarea se face nu prin cerere (care presupune o aprobare) ci prin notificarea administratorului anterior,la care se ataseaza actul de aderare la noul fond;
-dupa doi ani de cotizare, nu se mai poate percepe penalizarea;

N.B.: Probabil sunt in incurcatura,cei care n-au aderat voluntar in termen si au fost repartizati din oficiu.
Alte surprize mai pot aparea dupa ce anumiti "asiguratori" vor vinde fondul cu tot cu aderenti.
(Este vorba despre aderentii care si-au exprimat optiunile la cererea "motivata" a intermediarilor "asiguratorilor " care aveau din start de gand sa procedeze la vanzare ulterioara B-))
- Un alt sfat util:cautati un adm. de fond care cel putin afiseaza pe net "mersul" unitatilor de fond (ca sa nu aveti surprize),iar in privinta penalizarilor in primii 2 ani..:P noul intermediar s'ar putea sa se ofere sa le suporte din buzunarul propriu!:thumbup:
In rest ... sa auzim numai de bine!

De ce penalizari si nu comision?
Din siguranta cu care vorbiti ,inteleg ca notificarea este o practica noua.Am rugamintea sa-mi spuneti unde se regaseste aceasta reglementare .Cu multumiri.
Este intradevar ceva nou, a intervenit dupa prima runda de validare, septembrie, parca si nu se face o cerere ci, un act de aderare la fondul nou.Pe unele acte de aderare bifezi pur si simplu daca ai mai semnat pentru un alt fond sau daca esti la prima aderare.