Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Intrebari cu raspuns asigurat
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Intrebari cu raspuns asigurat

Bun venit tuturor la noul titlu inaugurat de Admin !

Presupun ca cineva trebuie sa gaseasca ceva util ,aici,unde curand vor aparea problemele personalizate.
Iata cateva intrebari care probabil nu se vor mai pune:
-De ce,ca persoana fizica,am nevoie de asugurare?
Riscul face parte din viata noastra.Asigurarea limiteaza sau anuleaza efectele producerii riscurilor prin despagubirile pe care Asiguratorii le acorda Asiguratilor-persoane fizice,prin asigurarile oferite:
-locuinta/cladire (incendiu,cutremur,inundatie,distrugere,avariere,etc.)
-bunuri/continut (incendiu,furt,distrugere,avariere,etc.)
-persoane (deces,invaliditate permanenta,-urmare unui accident)
-CASCO autovehicule (avariere si furt)
-RCA obligatorie (raspundere civila pentru pagube cauzate tertilor prin accidente de autovehicul)
-culturi agricole (incendiu,ploi torentiale,furtuna,grindina,etc.)
-animale si pasari (accidente si boli)
-raspundere civila generala/profesionala (pierderi banesti urmare prejudicierii unei terte persoane)
Care este obiectul de activitate,conform CAEN,care permite unei persoane juridice sa activeze ca agent de asigurare?
-activitati auxiliare ale caselor de asigurari si de pensii(cod CAEN 6720) acivitati care includ :serviciile intermediarilor,agentiilor si agentilor de asigurari .Conform Legii nr.32/2000,un agent de asigurare p.f sau p.j.,poate intermedia aceeasi clasa de asigurari doar pentru o singura societate de asigurari
Este nevoie pentru a putea derula activitati de agent, de avizul autoritatii de supraveghere(CSA)?
-agentul de asigurare -persoana juridica,nu are nevoie de autorizarea CSA,aceasta fiind necesara doar in cazul brokerilor de asigurare.
Adrese utile:
www.rca-ieftin.ro
Dictionar asigurari [ link extern ]
nucu$, utilizator
Revin cu indicatiile initiale :
Legea 411/2004. Pentru comoditate si iluminare imediata incercati: www. corevcam.ro/download/Legea_23.doc
nucu$, utilizator
Multumesc pentru iluminare, se pare ca m-ati inteles gresit,voiam doar sa va atrag atentia ca termenul de "penalitati"este cam nefericit ales si va spun asta din experienta.
Cu tot respectul pt. parerea dv.,eu am una contrarie:
Un comision se percepe pentru un serviciu anume.
Penalizarea se aplica pentru un prejudiciu (cel putin presupus) :depasirea datei scadente,incalcarea unei conventii,rezolutiunea unilaterala a unui contract,etc.,etc,)
In cazul nostru,legiuitorul a incercat sa protejeze administratorii de fonduri pentru acoperirea cheltuielilor initiale de infiintare,admitand penalizarea unor aderenti considerati nehotarati, in caz de transfer, dar a si limitat aceasta suma (cca. 5% cred ,din valoarea activului la data transferului) ce poate fi pretinsa.
Trebuie sa recunosc,sunt comoda ,si indicatiile nu-mi sunt suficiente. Nu vreau sa abuzez de bunavointa d-voastra ,dar citarea exacta a textului care indica notificarea ca modalitate in caz de transfer la un alt fond de pensii mi-ar fi de un real folos cata vreme ma aflu in eroare .Cu multumiri.:)
Modul de optiune al participantilor este foarte lejer, asa incat Adm.de Fond (seriosi) au tot interesul sa adopte o politica adecvata mentinerii nr. de aderenti .

Legea nr.411/2004 Capitolul V Participanti

Art. 39. - (1) În situaţia în care un participant doreşte să adere la alt fond de pensii,
acesta este obligat să îi notifice în scris administratorului fondului de pensii de la care
se transferă, cu 30 de zile calendaristice înainte de aderarea efectivă la noul fond de
pensii, şi să îi trimită acestuia o copie de pe noul act de aderare.
(2) Calitatea de participant la vechiul fond de pensii încetează la data la care se
realizează transferul de disponibilităţi, iar calitatea de participant la noul fond de pensii
începe la aceeaşi dată.
Art. 40. - (1) Transferul de disponibilităţi are loc în prima zi lucrătoare după
expirarea termenului prevăzut la art. 39 alin. (1) şi cuprinde activul personal net
existent în contul participantului la acea dată, diminuat cu penalitatea de transfer, după
caz.
(2) Administratorul vechiului fond de pensii informează noul administrator despre
contribuţiile participantului, despre transferurile de disponibilităţi efectuate în numele
său, precum şi despre contribuţiile acestuia la fondurile de pensii al căror participant a
fost anterior, existente la data informării.
In momentul de fata , se poate \"realege\" dintr-un numar de 24 autorizati pe piata pt.pensii private