Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Stagiu de cotizare
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Stagiu de cotizare

Stagiuld e cotizare somaj ser va adauga la stagiu de cotizare pensie? Sau sunt doua stagii diferite?
~ Conținut șters la cerere ~
De exemplu daca ai o perioada de 5 ani de stagiu de cotizare somaj, aceasta perioada intra in calcului dreptului la pensie?
Buna ziua!
Se ia in calcul perioada cat ati fost somer.
Si pensia cum se calculeaza?
1. - Perioada de somaj indemnizat este stagiu de cotizare la pensie.
- In cazul dvs. stagiul de cotizare este format din vechimea in munca plus perioada de somaj indemnizat.
- Pentru calculul punctajului la pensie se are in vedere valoarea indemnizatiei de somaj.

2. Din Legea 76/2002 privind sistemul asigurarilor pentru somaj si stimularea ocuparii fortei de munca:

Art. 48.
(1) Beneficiarii de indemnizaţie de şomaj sunt asiguraţi în sistemul asigurãrilor sociale de stat şi în sistemul asigurãrilor sociale de sãnãtate şi beneficiazã de toate drepturile prevãzute de lege pentru asiguraţii acestor sisteme.

(2) Contribuţia pentru asigurãrile sociale de stat şi contribuţia pentru asigurãrile sociale de sãnãtate se suportã din bugetul asigurãrilor pentru şomaj şi se vireazã caselor de asigurãri respective de cãtre agenţiile pentru ocuparea forţei de muncã.

3. Din Legea 263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice:

Art. 98
(2) Pentru perioadele in care persoana a fost somer, la determinarea punctajului lunar se iau in considerare drepturile banesti lunare acordate care au constituit baza de calcul a contributiei de asigurari sociale.