Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Abatere disciplinara?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Abatere disciplinara?

Cercetarea faptei de a scoate cheia din contact in timpul deplasarii pe un drum national cu masina de catre pasagerul din dreapta, fapta petrecuta in timpul serviciului, autoturismul fiind de serviciu, credeti ca este de competenta unei comisii de cercetare disciplinara si daca da ajutati-ma sa o incadrez. Mentionez ca suntem institutie publica CCM nostru nu contine decit legislatia in vigoare. Conducatorul autoturismului considera ca i s-a pus viata in pericol lui si celorlalti pasageri.
Fapta a fost savarsita de catre un " pasager" , prin urmare de catre o persoana care nu se affla in exercitarea atributiillor sale de serviciu , care nu avea calitatea de salariat , iar fapta sa nu are legatura cu munca sa.
In aceste conditii, fapta pasagerului nu poate fi incadrata ca si abatere disciplinara .
Acest pasager care a savirsit fapta este si el salariatul nostru, toti cei aflati in masina sunt salariatii nostri, se intorceau de la un punct de lucru.
Exista posibilitatea cercetarii disciplinare a persoanei respective daca este salariatul dvs ...
Asta este ca nu stiu cum sa o incadrez, nu gasesc in codul muncii si nici in Regulamentul intern un articol legat de o savirsirea unei fapte care a pus in pericol viata celor din jur. Cred ca este mai mult o fapta penala decit o fapta care sa fie cercetata disciplinar.
Vedeti daca in reg.intern ar fi fost prevazuta ca abatere disciplinara si incalcarea normelor de comportament .. eu as incadra-o in limitele legii penale, iar obligatia de respectare a legii nici nu trebuie prevazuta in reg.Intern, ia incumba din actele normative in vigoare.