Forum Discuţii diverse Răspunsuri în comunitate De unde obtin noul cod civil in format electronic?
Discuție deschisă în Răspunsuri în comunitate

De unde obtin noul cod civil in format electronic?

Buna ziua. Am si eu nevoie de noul cod civil in format electronic, care sa aiba o editura si un autor.Daca ma poate ajuta cineva as fi recunoscatoare.Am nevoie de el pentru realizarea lucrarii de disertatie. Multumesc
NCC in format electronic il gasesti ca si lege, la ce iti trebuie editura si autor?
Autor e Parlamentul Romaniei. Daca iti trebuie pentru a cita din el si a face referiri in cuprinsul tezei nu trebuie sa pui editura.

[S-au editat prescurtarile si expresiile nepotrivite - va rugam nu stalciti limba romana!]
Ares-3, moderator
Legea nr. 287/2009 privind Codul civil (Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I, nr. 511 din 24.07.2009) mai este valabila ? Ca nu mai inteleg nimic, va rog ma poate lamuri cineva si pe mine ?

La ‘adresa’ de mai jos gasiti noul cod civil, in vigoare din 1 Octombrie 2011
www.avocatnet.ro/content/art...

Undeva, pe net, il gasiti si in format .pdf

Sigur ca e in vigoare codul (legea), dar daca il doriti “de la o editura” - trebuie sa-l cautati in librarii. Autor al codului? E… colectiv: Parlamentul Romaniei, prin cei care au lucrat la cod…
Il doriti comentat? Atunci, da, trebuie sa il cautati in librarii - online sau nu.
Nu stiu ce autori sa recomand pentru codul civil comentat.

Cautati cu Google: “noul cod civil comentat si adnotat” - eventual.

Sau: poate gasiti informatiile necesare in topicul de mai jos:
www.avocatnet.ro/content/for...