Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida dublă şi ... Servicii catre firme din Europa
Discuție deschisă în Contabilitate - partida dublă şi obligaţii fiscale declarative pentru societăţile comerciale

Servicii catre firme din Europa

Salutare,

as dori si eu sa stiu care este cel mai avantajos lucru de facut atunci cand o firma din Romania, are ca activitate principala prestarea servicilor catre alte firme din Europa.

In special ma intereseaza din domeniul IT, Web si asa mai departe. (creare siteuri web, programe ..etc). Ce tipologie de societate este mai ok, cum este mai bine sa fie... platitoare de tva, neplatitoare...

Multumesc anticipat
Recomand societate cu raspundere limitata -microintreprindere, neplatitoare de TVA.
Oricum veti avea cod fiscal pentru operatiunile intracomunitare. iar ceea ce veti factura va fi cu acest cod fiscal, dar nu veti evidentia TVA pe factura si ca urmare nu veti datora TVA catre statul roman.
juridic dana a scris:

Recomand societate cu raspundere limitata -microintreprindere, neplatitoare de TVA.
Oricum veti avea cod fiscal pentru operatiunile intracomunitare. iar ceea ce veti factura va fi cu acest cod fiscal, dar nu veti evidentia TVA pe factura si ca urmare nu veti datora TVA catre statul roman.

Sa inteleg ca totalul facturii va fii -24% atunci cand facturez in afara fata de Romania?
Insa din cate am inteles microintreprinderile care opteaza ptr neplata TVAului nu trebuie sa depaseasca o anumita suma, cifra de afaceri sau venit... nu am inteles bine.

Multumesc pentru raspunsuri