avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 683 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida dublă şi ... Servicii catre firme din Europa
Discuție deschisă în Contabilitate - partida dublă şi obligaţii fiscale declarative pentru societăţile comerciale

Servicii catre firme din Europa

Salutare,

as dori si eu sa stiu care este cel mai avantajos lucru de facut atunci cand o firma din Romania, are ca activitate principala prestarea servicilor catre alte firme din Europa.

In special ma intereseaza din domeniul IT, Web si asa mai departe. (creare siteuri web, programe ..etc). Ce tipologie de societate este mai ok, cum este mai bine sa fie... platitoare de tva, neplatitoare...

Multumesc anticipat
Cel mai recent răspuns: Adrian1994 , utilizator 23:38, 16 Mai 2013
Recomand societate cu raspundere limitata -microintreprindere, neplatitoare de TVA.
Oricum veti avea cod fiscal pentru operatiunile intracomunitare. iar ceea ce veti factura va fi cu acest cod fiscal, dar nu veti evidentia TVA pe factura si ca urmare nu veti datora TVA catre statul roman.
juridic dana a scris:

Recomand societate cu raspundere limitata -microintreprindere, neplatitoare de TVA.
Oricum veti avea cod fiscal pentru operatiunile intracomunitare. iar ceea ce veti factura va fi cu acest cod fiscal, dar nu veti evidentia TVA pe factura si ca urmare nu veti datora TVA catre statul roman.


Sa inteleg ca totalul facturii va fii -24% atunci cand facturez in afara fata de Romania?
Insa din cate am inteles microintreprinderile care opteaza ptr neplata TVAului nu trebuie sa depaseasca o anumita suma, cifra de afaceri sau venit... nu am inteles bine.

Multumesc pentru raspunsuri

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Servicii it la firma din ue neinscrisa in roi (vies) alexu33 alexu33 Va salut! Prestez servicii IT la diverse persoane fizice si juridice din UE. Eu sunt microintreprindere dar am cod ROI (RO....) si deci sunt inregistrat IN ... (vezi toată discuția)
Intrebari srl-d / tva / facturi cheltuieli in domeniul it Gabriel_Anghel Gabriel_Anghel Buna ziua As dori sa aflu cateva informatii deoarece doresc sa-mi infintez in SRL impreuna cu un asociat (inca nu am hotarat daca microintreprindere sau SRL ... (vezi toată discuția)
Declaratie 390 pentru servicii intracomunitare catre firme care nu au roi alexu33 alexu33 Lucrez in IT ca microintreprindere si prestez servicii it. (nu consultanta) Pentru facturi catre firme din UE ce nu au cod ROI (vies) mai trebuie depusa ... (vezi toată discuția)