Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Declaratie 390 pentru servicii intracomunitare catre ...
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Declaratie 390 pentru servicii intracomunitare catre firme care nu au ROI

Lucrez in IT ca microintreprindere si prestez servicii it. (nu consultanta)
Pentru facturi catre firme din UE ce nu au cod ROI (vies) mai trebuie depusa declaratia 390 ?

Multam!
Nu se depune
Daca sunteti inregistrat in scopuri de TVA ( nu aveti doar un cod de tva pt intracomunitare) facturati cu TVA si l virati la stat.
Daca doar aveti un cod de tva intracomunitar( care este diferit de codul primit la registru) facturati catre acestia cu codul de la registru, neplatitor de tva.