Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Servicii IT la firma din UE neinscrisa in ROI (VIES)
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Servicii IT la firma din UE neinscrisa in ROI (VIES)

Va salut!
Prestez servicii IT la diverse persoane fizice si juridice din UE. Eu sunt microintreprindere dar am cod ROI (RO....) si deci sunt inregistrat IN SCOPURI de TVA. Daca clientul nu este persoana inscrisa si ea IN (ROI-VIES-nu are cod de tva) ce scriu pe factura pentru ca n-as dori sa-i platesc eu TVAul lui . Mai mult, daca este persoana fizica ce trec pe factura? Iarasi n-as dori sa-i platesc eu TVAul. Sunt la inceput si veniturile nu sunt asa mari , deci as dori o solutie.

Daca nu are cod valid vies facturati cu tva. Sau ii ziceti sa obtina un cod de tva in tara lui.
Dar doar daca sunteti inregistrat in scopuri de tva normal ( nu doar vi s-a dat de la fisc un cod de tva intracomunitar, diferit de cel de la registru)
Am fost inregistrat in ROI si mi s-a dat un CIF pentru intracomunitare (RO....) pe care il gasesc in baza de date VIES. Daca sunt microintreprindere ce alta treba sa mai am eu cu TVAul, nu inteleg ce ma intrebati.

Treaba sta asa :

1 eu am primit niste bani de la el de pe un site de freelancing.com
2 ce ii trec pe factura astfel ca la impozitare sa raman cu 3% impozit plata nu cu mai mult.

Nenea n-are cod vies de TVA, este doar persoana juridica in tara lui.
alexu33, utilizator