Forum Discuţii juridice Problemele profesionale ale ... consilier juridic - posibilitate inregistrare ...
Discuție deschisă în Problemele profesionale ale consilierilor juridici

consilier juridic - posibilitate inregistrare societate?

Ce parere aveti despre aceste coduri?La care stiti ca s-a incercat si nu s-a reusit?La care nu s-a incercat inca si credeti ca exista sansa de a se putea organiza asistenta juridica per. juridice?
Stiu ca s-a mai discutat acest subiect de mai multe ori,dar a trecut ceva vreme.Poate s-a mai schimbat ceva,poate altcineva stie vreo chichitza.Imi cer scuze daca insist pe acest subiect( nu ma supar daca vreun admin il sterge),dar sincer,mi-e sila ca dupa 4 ani de tras la vasla,cot la cot cu ceilalti + licenta scris si proiect,sa fim lipsiti de puterea de a ne exercita profesia catre soc. comerciale decat ca si angajati ai acelei societati.
Asadar,in CAEN mi-au atras atentia urmatoarele coduri:

*cod CAEN 7414 - Activitati de consultanta pentru afaceri si management
Aceasta clasa include:
- acordarea de consultatii, indrumare sau asistenta operationala pentru firme si servicii publice. Aceste activitati cuprind:
• relatii si comunicare cu publicul;
• proiectarea sistemului contabil, programe de eficientizare a acestuia si proceduri de control a bugetului;
• asistenta pentru firme si servicii publice privind planificarea, organizarea eficienta si controlul, managementul informatiei etc;
• consultanta privind managementul (conducerea) exploatatiilor agricole (fermelor), acordata de catre agronomi si economisti specialisti in agricultura etc.

*cod CAEN 7487 - Alte activitati de servicii prestate in principal intreprinderilor
Aceasta clasa include:
- strangerea facturilor, acordarea de credite in rate si stabilirea dobanzilor la credite in functie de credibilitatea unei firme sau persoane si de experienta in afaceri;
- activitati de brokerage pentru intreprinderi, adica aranjamente pentru cumpararea si vanzarea intreprinderilor mici si mijlocii, inclusiv cumpararea experientei profesionale;
- activitati de evaluare, altele decat pentru bunuri imobiliare si asigurari;
- design de moda, legat de textile, imbracaminte, pantofi, bijuterii, mobila si alte decoratiuni interioare si alte articole de moda, ca si alte bunuri personale sau gospodaresti;
- servicii ale designerilor graficieni;
- activitati de schimb filatelic;
- activitati ale designerilor de decoratiuni interioare;
- activitati ale organizatorilor de targuri, expozitii si congrese;
- activitati ale designerilor de standuri;
- activitati ale vanzatorilor la licitatii;
- activitati ale consultantilor, in alte domenii decat tehnic si ingineresc, n.c.a.;
- citirea contoarelor de gaze, apa si electricitate.
Aceasta clasa include, de asemenea:
- activitati desfasurate de agenti si agentii, in numele unor indivizi, implicand de obicei obtinerea de angajamente in filme, productii teatrale sau alte spectacole de divertisment sau atractii sportive si plasarea de carti, piese de teatru, lucrari de arta, fotografii etc., la edituri, producatori etc.
Aceasta clasa exclude:
- proiectarea aparaturii si a instalatiilor industriale, vezi 74.20;
- afisarea reclamelor si alte activitati de design publicitar, vezi 74.40

* acest cod este exclusiv pentru avocati?
cod CAEN 7411 - Activitati juridice
Aceasta clasa include:
- reprezentarea juridica a intereselor unei parti impotriva alteia, fie sau nu in fata instantelor judecatoresti sau a altor organisme juridice, cu sau fara persoane care sunt membre ale baroului de avocati:
• consultanta si reprezentare in procese civile;
• consultanta si reprezentare in procese de crima;
• consultanta si reprezentare in legatura cu litigiile de munca;
- consultanta si asistenta generala, redactarea de documente juridice:
• clauze de constituire a societatilor comerciale, acorduri de asociere sau alte documente similare legate de infiintarea unei societati comerciale;
• brevete si drepturi de autor;
• pregatirea de acte, hotarari, testamente, hotarari de incredintare etc.;
- alte activitati ale notarilor publici, notarilor de drept civil, birourilor de arbitraje, executorilor judecatoresti etc.
Aceasta clasa exclude:
- arbitraj si conciliere, fara reprezentare juridica, intre intreprindere si salariati, vezi 74.14;
- activitatile tribunalelor, vezi 75.23

Ma gandeam si la o varianta de a se asocia 2-3 consilieri in vederea infiintarii unei societati profesionale?Ce spuneti?

Multumesc anticipat oricui se oboseste sa dea un raspuns.
Mult succes tuturor.

Leo R A, Consilier juridic
mi-e sila ca dupa 4 ani de tras la vasla,cot la cot cu ceilalti + licenta scris si proiect
pai atunci ce te opreste sa mai dai un examen de admitere in vreun Barou....iar cot la cot "trag impreuna" si economistii dar unii ajung casieri la banci iar altii manageri de multinationale....bine ai venit in capitalism

Av. Gheorghe Alexandru
Mda....Romania asta care ne ocupa tot timpul:hammer:....una intrebi si alta primesti.Ms. oricum,stiam si eu solutia asta.Ms. inca odata.
Dar de decizia ICCJ in recursul in interesul legii care transeaza aceasta problema stiti?
ContSters20980, utilizator
Nu...ceva detalii plz?
"Admite recursul in interesul legii declarat de procurorul general al Parchetului de pe langa Inalta Curte de Casatie si Justitie.
In aplicarea dispozitiilor art. 46 alin. (1) din Legea nr. 31/1990 privind societatile comerciale, republicata, cu modificarile si completarile ulterioare, stabileste:
Cererile de autorizare a constituirii si de inmatriculare a societatilor comerciale de consultanta, asistenta si reprezentare juridica sunt inadmisibile.
Obligatorie, pentru instante, potrivit art. 329 alin. 3 din Codul de procedura civila.
Pronuntata in sedinta publica, astazi, 12 iunie 2006."

[ link extern ]
ContSters20980, utilizator