Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Declaratia 221 si sistem real
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Declaratia 221 si sistem real

Buna ziua,

Daca un PFA obtine venituri din activitati agricole si a optat sistemul real, mai este necesar sa depuna declaratia 221?
Desigur ca PFA, I.I.,IF, care au infiintat aceasta forma de organizare pentru a putea beneficia de fondurile nerambursabile acordate pe masura 121 ,141, si altele,,,trebuie sa tina in continuare evidenta in partida simpla deoarece la controlul ce se va efectua dupa anul 3 din proiect se va solicita si evidenta contabila pentru a se justifica ce cheltuieli sau realizat din fondurile primite. Am avut anul acesta, in februarie, control in acest sens pe masura 141 cu apicultura si asa au cerut, evidenta contabila cu facturile respective trecute la plati in Reg.Jurnal Plus,, sa vada efectiv obiectele cumparate ... stupi, rame,hranitoare,centrifuga
presa pt.ceara,,palarie apicola,,, etc... Dupa primul control din partea APIA judeteana au venit si supracontrol de la Centru Targoviste.. asa ca atentie ,nu neglijati acest aspect de evidenta contabila minima pentru proiecte .
Pentru cultivarea cerealelor , gata cu evidenta ca ne ia 72 lei pentru 1 ha de cereale
449 lei norma de venit x16% = 71,84 lei rot.72. La familii de albine s-a majorat numarul neimpozabil de la 50 la 75 si norma de venit a scazut de la 70 la 40 lei. Deci pentru al 76-lea stup platim un impozit de 6 lei .( 40 x 16% = 6,40 ) A aparut Legea 168/2013 publicata in MO 310/29.05.2013, care aproba OG 8/2013. Va apare un nou formular 221 cu noile norme de venit cu termen de depunere 25.06.13.. Cine a depus pana la 25.05. va mai depune odata pe noul formular,,,, succes... si sa fim sanatosi ca de legi modificate nu ducem lipsa....