Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... ACTELE NECESARE INCHEIERII CONTRACTULUI INDIVIDUAL DE ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

ACTELE NECESARE INCHEIERII CONTRACTULUI INDIVIDUAL DE MUNCA

Firma la care ma angajez imi solicita "Dispozitie de repartizare" de la Agentia locala pentru ocuparea fortei de munca, ca si act obligatoriu (repartitie de la somaj...).
Eu nu am fost in somaj, mi-am dat demisia de la o firma si m-am dus la alta.
Sunt din provincie si am mutatie pe Bucuresti, sector 2. Este acest act obligatoriu? Iar daca da, de unde sa il iau? Care sunt actele obligatorii incadrarii in munca (incheierii unui contract de munca pe durata nederminata)?
Multumesc,
Tudor

Acte necesare la angajare:
1. Cerere de angajare
2. Dovada informarii de catre angajator a persoanei care solicita angajarea, anterior incheierii contractului individual de munca, cu privire la clauzele generale pe care intentioneaza sa le inscrie in contractul individual de munca
3. Fisa individuala de aptitudini
4. Curriculum vitae
5. Contractul individula de munca, inregistrat la ITM
6. Copie de pe actele de studii si stare civila cu mentiunea legala pe ele
7. Copie de pe livretul militar, acolo unde este cazul
8. Declaratie pe propria raspundere a salariatului daca nu are carnet de munca sau se afla la alt angajator sau este pierdut
9. Actele aditionale si celelalte acte referitoare la executarea, modificarea, suspendarea si incetarea contractului individual de munca
10. Orice alte acte care certifica legalitatea si corectitudinea completarilor din registrul general de evidenta al salariatilor si carnetul de munca
Certificat medical???
da, se cere un certificat medical care sa ateste faptul ca esti apt de munca;
in functie de domeniul in care te angajezi se fac diferite analize;
daca angajatorii sunt de acord poti veni si cu o adeverinta de la medicul de familie pe care sa scrie doar :"apt de munca" dpdv medical
si cazier
DECI PASI SUNT URMATORI: DE LA FIRMA LA CARE AI LUCRAT DE PREZINTI CU NOTA DE LICHIDARE LA FIRMA CARE VREA SA TE ANGAJEZE, EI LA RINDUL LOR ITI VO-R DA O NOTIFICARE PRIN CARE ADRESAZA CELOR DE LA fORTELE DE MUNCA, ASPECTUL CA LOCUL RESPECTIV ESTE VACANT SI CA URMEAZA SA TE ANGAJEZE. FORTELE DE MUNCA ITI DA-U IN SCHIMB O NOTA IN CARE IA LA CUNOSTINTA DE NOTA DE CERERE LOC DE MUNCA TRIMISA DE ANGAJATOR SI ITI ELIBEREAZA DISPOZITIA DE REP[ARTITIE. CHIAR DACA NU AI FOST SOMER IN PLATA SAU ERAI IN CAUTARE DE LOC DE MUNCA, ASTA ESTE PROCEDURA LEGALA, CU TOATE CA MULTI NU O RESPECTA, SI CEL MAI GRAV CEI DE LA ITM ,NU VERIFICA DACA TOTI ANGAJATI AU ACEASTA REPARTITIE.
iN TEREMEN DE 20 DE ZILE DE LA DATA SEMANRII CONTRCATULUI IN TREI EXEMPLARE, TREBUIE SA FIE INREGISTRAT LA ITM BUCURESTI,UNUL RAMANE LA TINE, UNUL LA NAGAJATOR SI UNUL LA ITM.
LA DOSAR TREBUIE SA AI CERERE DE ANGAJARE
COPIE DE ACTUL DE IDENTITATE CU VIZA SAU MUTATIA PE BUCURESTI.
COPIE CERTIFICAT DE NASTERE
COPIE DE ACTELE DE STUDII, INSOTITIE DE ORIGINAL PETNRU CONFORMITATE, CARE VA SEMNA JURISTUL SAU INSPECTORUL DE R.U.
CARTE DE MUNCA
NOTA DE LICHIDARE
ANALIZELE MEDICALE LA ZI CU VIZA UNUI MEDIC DE MEDICINA MUNCII.
TESTUL PSIHOLOGIC IN FUNCTIE DE MESERIE
EXAMINAREA PROFESIONALA, PROBA DE LUCRU SAU ALTA DOVADA PENTRU CARE AI FOST ANGAJAT.