Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Cetatenia bebelusilor nascuti in Germania din parinti ...
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Cetatenia bebelusilor nascuti in Germania din parinti romani

Suntem de 3 Ani si 8 luni in Germania iar de 2 Ani si. 2 luni avem drept de muncä pe durata nedeterminata. Pe 1 Apr a venit pe lume fetita noastra iar peste 2 luni vrem sa mergem in Rom . Ce pasaport primeste fetita? Noi am dori pasaport nemtesc se poate?B-)
Aveti grija, daca veniti cu bebelusul in tara nu mai puteti iesi fara sa aveti pentru acesta certificat de nastere transcris in romana si pasaport.
Bună Dimineața am și eu o întrebare. Sunt în Germania de 4 jumătate și am născut aici acum 2 ani mai am încă 2 copii în vârstă de 12 și 8 ani sunt la scoala de 4 ani aici as putea sa obțin cetățenie pentru cel mic dacă eu sunt pe ajutor social ? Va mulțumesc