Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... Cine incaseaza de la APIA subvenþia la hectar, ...
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

Cine incaseaza de la APIA subvenþia la hectar, proprietarul sau arendasul?

1.Daca terenul agricol este arendat, cel care a dat in arenda are dreptul de a obtine subventii de la APIA ? Sau acestea sunt incasate de catre cel care a primit terenul?
2.Care este suprafata minima pentru care se primeste subventie?
3Ce act legislativ reglementeaza situatia descrisa ?
Multumesc
1. Arendasul este cel care lucreaza pamantul si indreptatit sa ia subventia comunitara. Arendatorul este cel care, pe baza unui contract cu arendasul ii da acestuia pamantul sa-l lucreze, contra unor plati in natura sau in bani. Contractul dintre arendas si arendator este contrasemnat de catre primarii.

2. Conform OUG nr. 125/2006, completată şi aprobată prin Legea nr. 139/2007

3. Conditia acordarii este să exploateze un teren agricol cu o suprafaţă de cel puţin 1 ha, iar suprafaţa parcelei agricole să fie de cel puţin 0,3 ha. În cazul viilor, livezilor, culturilor de hamei, pepinierelor pomicole, pepinierelor viticole, arbuştilor fructiferi, suprafaţa minimă a parcelei trebuie să fie de cel puţin 0,1 ha;
Roland Mindrila, Avocat