Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Arendare
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Arendare

Pot arendă un teren intravilan cu construcție pe el? Multumesc
Arendarea se refera la - locatiunea bunurilor agricole. Asadar pentru teren si constructie poate fi incheiat contract de locatiune (inchiriere)
@ emilraile@yahoo.com, daca bunurile (imobile in speta dvs) se incadreaza printre cele enumerate de art.1836 C.civ., da, se poate incheia un contract de arendare, dupa cum stipuleaza legea.
Articolul 1.836 ~ Bunuri ce pot fi arendate
Pot fi arendate orice bunuri agricole, cum ar fi:
a) terenurile cu destinaţie agricolă, şi anume terenuri agricole productive - arabile, viile, livezile, pepinierele viticole, pomicole, arbuştii fructiferi, plantaţiile de hamei şi duzi, păşunile împădurite, terenurile ocupate cu construcţii şi instalaţii agrozootehnice, amenajările piscicole şi de îmbunătăţiri funciare, drumurile tehnologice, platformele şi spaţiile de depozitare care servesc nevoilor producţiei agricole şi terenurile neproductive care pot fi amenajate şi folosite pentru producţia agricolă;
b) animalele, construcţiile de orice fel, maşinile, utilajele şi alte asemenea bunuri destinate exploatării agricole.

Cu alte cuvinte, pentru a fi in prezenta unui contract de arendare nu conteaza daca terenul este intravilan sau extravilan, ci bunurile trebuie sa fie destinate exploatarii sau productiei agricole.