Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Este suficienta folosirea unui program soft pt ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Este suficienta folosirea unui program soft pt intocmirea pontajului si a cerilor de concediu

Buna, asa dori sa stiu daca este legal sa intocmesc statul de plata in baza pontajului si a cererilor de concediu in format electronic sau este obligatoriu sa existe cereri scrise si pontaj pe suport hartie semnate in original de fiecare angajat si aprobate de conducatorul departamentului?
Multumesc!
Programarea CO o puteti face in ce format doriti dar e necesara semnatura angajatilor de luare la cunostinta. Deci o listati si le-o dati sa o semneze.
La fel pontajul se poate intocmi electronic, dar trebuie semnat de persoana responsabila de intocmirea lui.
Nici un document nu produce efecte juridice daca nu este semnat de cel care este responsabil de intocmirea lui, de cel care il intocmeste, indiferent ca e vorba de semnatura olografa sau electronica.
Asadar pentru a intocmi statul de salarii aveti nevoie de semnatura pe documentele care stau la baza intocmirii acestuia, pentru a fi luate in considerare.