Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Autorizatie de functionare
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Autorizatie de functionare

Buna ziua,

Cum pot afla daca o firma are autorizatie de functionare?(este vorba defapt e un atelier auto) Multumesc
~ Conținut șters la cerere ~
Charleen a scris:
Cum pot afla daca o firma are autorizatie de functionare?(este vorba defapt e un atelier auto)

Autorizatie de functionare de la cine? De la Primarie sau de la RAR?
Dvoastra in calitate de ce? De client? Normal ambele autorizatii ar trebui sa fie atarnate pe pereti undeva. Daca nu sunt, mergeti la cele doua institutii si spuneti ca nu le are expuse.

P.S. am omis-o pe cea de mediu. Deci aveti 3 drumuri de facut !
trandafir2, moderator
Salutare, ..n-am mai raspuns de mult timp, pe aici.. :)

Noi ne-am ocupat de autorizarea mai multor auto service-uri, asa ca pot sa va spun, ca este valabil raspunsul lui trandafir2, cu mentiunea ca Autorizatia de mediu este necesara doar daca operatorul economic desfasoara activitati de tinichigerie, vopsitorie, etc. Pentru un atelier micut, care ofera, de exemplu, doar servicii pe partea electrica, ARPM-ul va da o Negatie, prin care va va comunica faptul ca autorizarea nu este necesara...

Toate cele bune !