Forum Bani şi Afaceri ... Tendinţe în lumea creditării Conditii prima casa- declaratie vanzator ca a primit ...
Discuție deschisă în Tendinţe în lumea creditării

Conditii prima casa- declaratie vanzator ca a primit banii

Daca vanzatorul refuza sa dea declaratia ca a primit banii de la banca,ma afecteaza pe mine ca cumparator? Contractul de vanzare-cumparare l-am facut .
dvs aveti dovada platii (ordinul de plata prin care suma a fost platita in contul vanzatorului); aveti si un extras de cont in care vanzatorul sa apara ca titular?
inca nu am luato de la banca, dar cred ca este .banii iau fost virati in cont ,asta stiu sigur.
Va rog ,sa-mi spuneti ce sa fac in cazul in care nu va da declaratia.
Daca nu da declaratia, nu se radiaza din cartea funciara, restul de pret.
Daca refuza si refuza, va adresati in justitie, duceti dovada platii, actul de vanzare casa si se da sentinta de radiere de la cf rest de pret. Nu este ceva de speriat !
Trebuie sa cititi in contract sau sa priviti extrasul de carte funciara eliberat pe numele dumneavoastra dupa efectuarea vanzarii, daca apare la sarcini notat restul de pret. Daca nu apare stati linistit.
Daca e un contract prin BRD si sunt 99 % sigur ca da , in contract nu se stipuleaza NOTAREA RESTULUI DE PRET in Cartea funciara a imobilului cumparat. Dar un rest de pret poate sters ( radiat ) din cartea funciara pe baza unui OP . Omul primeste banii in cont deschis la banca si prin urmare asta e dovada .