Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... act aditional
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

act aditional

Buna seara,

M-ar interesa sa stiu daca se poate incheia un contract (de munca) caruia sa-i fie atasat un act aditional care va intra in vigoare peste cateva luni de la data incheierii contractului de munca. In caz contrar, se poate macar stipula in contract o modificare care isi va produce efectele la cateva luni dupa incheierea contractului de munca?

Ma poate ajuta cineva cu un raspuns?

Multumesc anticipat.
Da, in principiu se poate.
Dar depinde ce vreti sa scrieti acolo in actele acelea, practic cereti un raspuns foarte general, la o situatie /problema cunoscuta numai de dvoastra.
Pentru un raspuns concret, trebuie sa puneti o intrebare la concret !
Succes!
Va multumesc pentru raspuns.

Ma intereseaza clauza legata de remuneratie care ar trebui sa se modifice dupa un anumit interval de timp (de ex. 3 luni); ca sa ma asigur ca acest fapt se va produce doresc sa prind aceasta clauza in contract sau intr-un act aditional.

Desigur, prindeti clauza respectiva direct in contractul de munca, ori la
- litera J. Salarizare: introduceti un punct 5) cu ... modificarile salariale ce urmeaza a fi facute;
- ori la litera L. Alte clauze: , punctul e) sau f) ...modificarile salariale ce urmeaza a fi facute.

Cand vine termenul respectiv, intocmiti si actul aditional, conform cu litera si punctul din Contractul de munca unde ati facut mentiunea.
Am inteles.

Multumesc inca o data pentru ajutor.