Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... salariu minim net pe economie
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

salariu minim net pe economie

cat este salariu minim net pe economie entru o persoana cu norma intreaga
48 ore /saptamana fara deductibiliati gen copii sau pers aflate in intretinere
800 lei brut
HG nr.23/2013, art.1:
(1) Incepand cu data de 1 februarie 2013, salariul de baza minim brut pe tara garantat in plata se stabileste la 750 lei lunar, pentru un program complet de lucru de 168,667 ore in medie pe luna in anul 2013, reprezentand 4,44 lei/ora

(2) Incepand cu data de 1 iulie 2013, salariul de baza minim brut pe tara garantat in plata se stabileste la 800 lei lunar, pentru un program complet de lucru de 168,667 ore in medie pe luna in anul 2013, reprezentand 4,74 lei/ora.

roxana_1986 a scris:

cat este salariu minim net pe economie entru o persoana cu norma intreaga
48 ore /saptamana fara deductibiliati gen copii sau pers aflate in intretinere

programul normal de lucru este de 40h/sapt, restul de ore fiind suplimentare.
Astfel conf "art 112 CM
(1) Pentru salariaţii angajaţi cu normă întreagă durata normală a timpului de muncă este de 8 ore pe zi şi de 40 de ore pe săptămână.
(2) În cazul tinerilor în vârstă de până la 18 ani durata timpului de muncă este de 6 ore pe zi şi de 30 de ore pe săptămână."
Conf "art 114 CM
(1) Durata maximă legală a timpului de muncă nu poate depăşi 48 de ore pe săptămână, inclusiv orele suplimentare.
(2) Prin excepţie, durata timpului de muncă, ce include şi orele suplimentare, poate fi prelungită peste 48 de ore pe săptămână, cu condiţia ca media orelor de muncă, calculată pe o perioadă de referinţă de 4 luni calendaristice, să nu depăşească 48 de ore pe săptămână."

Asadar la cei 750 lei brut se va adauga sporul pt ore suplimentare de minim 75% sau se vor acorda ore libere platite in urmatoarele 60 de zile.