Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida dublă şi ... Declaratia 394 contine bf combustibil cu RO?
Discuție deschisă în Contabilitate - partida dublă şi obligaţii fiscale declarative pentru societăţile comerciale

Declaratia 394 contine bf combustibil cu RO?

Bonurile de combustibil cu RO-ul firmei pe ele care au regim de factura trebuie sa apara in decl 394?
Asa cum am mai mentionat,ca raspuns la intrebarea altui utilizator,eu consider ca prevederile din HG nr.84/2013 referitoare la modificarea pct.46 alin.(3)din Normele de aplicare ale art.146 din Legea 571/2003,se refera doar la deducerea TVA care poate fi justificata cu bonurile fiscale care indeplinesc conditiile unei facturi simplificate,daca furnizorul a mentionat pe bonul fiscal cu ajutorul aparatului de marcat electronic fiscal codul de inregistrare in scopuri de TVA al beneficiarului. Aceasta nu inseamna ca aceste bonuri fiscale tin loc de facturi,asa cum se mentioneaza la art.146 din Codul fiscal si in instructiunile de completare ale D 394.
~ Conținut șters la cerere ~