avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 761 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida dublă şi ... Declaratia 394 contine bf combustibil cu RO?
Discuție deschisă în Contabilitate - partida dublă şi obligaţii fiscale declarative pentru societăţile comerciale

Declaratia 394 contine bf combustibil cu RO?

Bonurile de combustibil cu RO-ul firmei pe ele care au regim de factura trebuie sa apara in decl 394?
Cel mai recent răspuns: Marian Trutan , Contabil 10:52, 27 Mai 2013
Asa cum am mai mentionat,ca raspuns la intrebarea altui utilizator,eu consider ca prevederile din HG nr.84/2013 referitoare la modificarea pct.46 alin.(3)din Normele de aplicare ale art.146 din Legea 571/2003,se refera doar la deducerea TVA care poate fi justificata cu bonurile fiscale care indeplinesc conditiile unei facturi simplificate,daca furnizorul a mentionat pe bonul fiscal cu ajutorul aparatului de marcat electronic fiscal codul de inregistrare in scopuri de TVA al beneficiarului. Aceasta nu inseamna ca aceste bonuri fiscale tin loc de facturi,asa cum se mentioneaza la art.146 din Codul fiscal si in instructiunile de completare ale D 394.
~ Conținut șters la cerere ~

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Normele la codul fiscal prin hg 84/2013, in mo 136/14.03.2013. Mariralu Mariralu Au fost publicate Normele la codul fiscal prin HG 84/2013, in MO 136/14.03.2013. O modificare foarte importanta, care intra in vigoare la data publicarii, ... (vezi toată discuția)
Obligatie cf pe bon daca nu sunt platitor tva? Bogo4us Bogo4us Buna ziua, Am un SRL neinregistrat ca platitor de TVA si doresc sa stiu daca sunt obligat sa inregistrez in contabilitate doar BF care au CF mentionat (ex. ... (vezi toată discuția)
Bon fiscal combustibil ContSters285233 ContSters285233 Buna ziua, Este bonul fiscal de combustibil considerat document justificativ daca este mentionat CUI-ul firmei sau trebuie sa scoatem nota de receptie sau ... (vezi toată discuția)