Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Situatie: CFP si CM
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Situatie: CFP si CM

Buna ziua!

Va rog sa ma ajutati in urmatoarea situatie : un salariat a facut cerere de cfp art 54 CM pentru interese personale, in perioada 07.05 - 10.05.13, am facut transmiterea la itm - revisal. Azi imi aduce concediu medical pentru perioada 02.05.2013 - 11.05.2013. Cum sa procedez, deoarece cele 2 perioade se suprapun ?

Multumesc anticipat!
Din OUG 158/2005 privind concediile şi indemnizaţiile de asigurãri sociale de sãnãtate:

Art. 16. - (1) Asiguraţii a cãror incapacitate temporarã de muncã a survenit în timpul concediului de odihnã sau al concediului fãrã platã beneficiazã de indemnizaţie pentru incapacitate temporarã de muncã, concediul de odihnã sau fãrã platã fiind întrerupt, urmând ca zilele neefectuate sã fie reprogramate.
Anulati suspendarea, prin apasarea butonului Anulare, faceti transmiterea in revisal, apoi platiti concediul medical. Ar fi bine sa aveti la baza si o nota explicativa de la angajat si o decizie de la conducere (sau compartimentul resurse umane), pentru aceasta transmitere.
Concediu medical nu se opereaza in REVISAL.
anularea nu o mai pot face, deoarece s-a facut transmiterea la itm pentru suspendare activitatii (s-a intocmit decizie suspendare pe baza cererii salariatului) si pentru incetarea suspendarii
Sa fac o adresa la itm in care sa specific situatia, ei pot sa-mi anuleze suspendarea pentru cfp ?
Nu are cum ITM-ul sa va anuleze suspendarea CFP.

Pasii sunt urmatorii:
- operati incetarea suspendarii, prin modificarea datei de incetare a suspendarii
- la terminarea concediului medical , operati din nou suspendarea pentru perioada ramasa din CFP.