avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 522 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul, calculatorul meu şi ... AVERTIZARE: ATACURI CONCERTATE LA RAIFFEISEN ONLINE
Discuție deschisă în Dreptul, calculatorul meu şi internetul

AVERTIZARE: ATACURI CONCERTATE LA RAIFFEISEN ONLINE

In atentia intregii comunitati AVOCATNET:
In ultimile 2 saptamani au fost inceputa si continua inca, o campanie de incercari pentru obtinere de informatii necesare fraudarii conturilor prin accesare online.
Metodele sunt ingenioase,zilnic se incearca alte metode si asistam la o perseverenta iesita din comun.
Pentru cei interesati,metodele recente sunt afisate in pagina RZBR ALERTA ATAC PHISHING
Azi s-a trecut la "parola expirata".:spam:
Nu dati curs pana nu luati legatura cu banca
Cel mai recent răspuns: nucu$ , utilizator 02:38, 28 Septembrie 2009
eu m-as intreba de ce nu e nici unul prins. ca de cand tot primesc asemenea mesaje s-au cam facut niste ani.
Hm... cu spamul mai merge dar

gata cu timpul liber, Raiffeisen Online iti ia mult mai mult timp si este cu mult mai complicat decat statul la coada!

... acum au shimbat modul de logare si plata on-line:
stai zeci de minute in sir in plus pentru cateva plati. La fiecare plata, nu logare, ti se cere pin-ul cardului on-line, din nou suma, un cod (!?!?) al beneficiarului, de parca numele, contul IBAN si restul datelor furnizate la introducerea lui nu mai sunt suficiente... si de cateva ori pe sesiune esti pus sa retragi si sa reintroduci cardul!
Apoi, trebuie sa cari dupa tine peste tot cutiuta respectiva cu card cu tot: n-ai cutiuta sau card, n-ai servicii on-line!

Chiar ca suntem in pericol: daca isi inchipuie cei de la Raiff... ca trebuie multa minte unui haker sau craker sa faca un softulet care sa genereze codurile cutiutei respective, cred ca se insala - au incercat si altii mai faimosi (daca nu mai inteligenti) sa scape....

O solutie mai inteligenta nu s-o gasi? Chiar sa ne mutam conturile la alta banca... ??!
Ultima modificare: Marți, 22 Septembrie 2009
bvd360, utilizator
Cred ca au si ei ceva comisioane... :))

Si eu primesc de ani de zile asemenea mesaje desi nu sunt client RB :))
@bvd360;
Dupa implementarea "cutiutei" ati mai primit phishing-uri?Eu nu.
Cred ca ni-se pregateste ceva..:hm:

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Folosirea online a identitatii altei persoane cum se pedepseste? Mihail Opra Mihail Opra Buna, Imi puteti spune care este legislatia impotriva celor care sparg conturi si folosesc identitatea altei persoane in scopuri personale. Va ... (vezi toată discuția)
Buna ziua, am primit de la un hacker un mail ca si cum ar fi ... theo jean theo jean Buna ziua, Am primit de la un hacker un mail ca si cum ar fi din partea bancii Raifeisen si am fost fraudat cibernetic, am luat in considerare emailul ... (vezi toată discuția)
Exista vreo banca cu care pot lucra on line, pentru firme? loredanaradu loredanaradu Salut! Ma intereseaza sa stiu daca exista vreo banca cu care pot lucra de acasa on line. Vreau sa nu ma mai duc la banca pentru ordine de plata si nici sa nu ... (vezi toată discuția)