Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Taxa pe cladire, scutire
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Taxa pe cladire, scutire

O.G. 57/ 2002
Potrivit art. 85 alin1 lit. b) din O.G. 57/2002 Statul susține dezvoltarea infrastructurii de inovare și transfer tehnologic, prin crearea de: „ zone și infrastructuri cu facilități speciale pentru înființarea și funcționarea de agenți economici inovativi, care dezvoltă și aplică tehnologii noi, infrastructuri care pot fi: centre de transfer tehnologic, centre incubatoare de afaceri, centre de informare tehnologică, oficii de legatură cu industria, parcuri științifice și tehnologice.”
Cod fiscal – Impozitul și taxa pe clădiri/ Scutiri
Art.250 din Codul fiscal arată: incubatoarele de afaceri aflate în incinta parcurilor industriale sunt scutite de impozitul pe clădire.
Care ar fi metoda legală ca și celelalte incubatoare de afaceri, înființate conform legii, să fie scutite de impozitul pe clădire?
O modificare legislativa in acest sens.