Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Pierdere ajutor somaj
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Pierdere ajutor somaj

Va rog sa ma lamuriti intr-o problema legata de dreptul de a primi ajutor de somaj.

Iata cazul mai multor persoane care au fost disponibilizate in urma reducerii de activitate intr-o intreprindere metalurgica.

Dupa mai multi ani de munca o anumita persoana intra in somaj. Primeste ajutor de somaj 4 luni, dupa care isi gaseste un loc de munca, angajarea facindu-se printr-un contract de munca pe perioada nedeterminata. Dupa 3 luni, se fac reduceri de personal in urma reducerii de activitate a companiei l-a care s-a angajat persoana respectiva si astfel persoana isi pierde si acest loc de munca. Din pacate, persoana respectiva nu mai primeste ajutor de somaj in continuare.

Am 2 intrebari:

1)De ce se pierde ajutorul de somaj in acest caz, desi persoana respectiva a lucrat mai mult de 12 luni in ultimele 24 de luni?

2)In ce caz va putea primi din nou ajutor de somaj persoana respectiva?

Va multumesc.
1. Din Legea 76/2002 privind sistemul asigurarilor pentru somaj si stimularea ocuparii fortei de munca:

Art. 34.
(1) Somerii prevãzuţi la art. 17 alin. (1) beneficiazã de indemnizaţie de şomaj dacã îndeplinesc cumulativ urmãtoarele condiţii:
a) au un stagiu de cotizare de minimum 12 luni în ultimele 24 de luni premergãtoare datei înregistrãrii cererii;

Art.37.1
(1) La stabilirea stagiului minim de cotizare de 12 luni in ultimele 24 de luni premergatoare datei inregistrarii cererii, prevazut la art. 34 alin. (1) lit. a), nu se iau in considerare perioadele care reprezinta stagiu de cotizare utilizate pentru stabilirea si acordarea anterioara a unui drept la indemnizatie de somaj.

(2) Perioadele care reprezinta stagiu de cotizare si care au fost utilizate pentru stabilirea si acordarea anterioara a unui drept la indemnizatie de somaj, prevazute la alin. (1), se iau in considerare la stabilirea stagiului de cotizare in functie de care se stabileste perioada pentru care se acorda indemnizatia de somaj si cuantumul acestui drept, prevazut la art. 39.

Art. 44. - Incetarea platii indemnizatiilor de somaj acordate beneficiarilor are loc dupã cum urmeaza:
a) la data încadrãrii în muncã, conform legii, pentru o perioadã mai mare de 12 luni;

Art. 45.
(1) Suspendarea plãţii indemnizaţiilor de şomaj acordate beneficiarilor are loc dupã cum urmeazã:
a) la data la care nu şi-a îndeplinit obligaţia prevãzutã la art. 41 alin. (1) lit. a);
b) pe perioada îndeplinirii obligaţiilor militare;
c) la data încadrãrii în muncã, conform legii, pe o perioadã de cel mult 12 luni;

2. Asadar trebuie sa aiba alte 12 luni stagiu de cotizare la somaj pentru a beneficia de indemnizatie de somaj.

3. - Era bine daca incheia un CIM pe perioada determinata (cel mult 12 luni);
- In acest caz se suspenda plata indemnizatiei de somaj care se relua, de unde a ramas, dupa incetarea CIM.