Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Indemnizatie crestere copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Indemnizatie crestere copil

Am un baietel de 1 an si de curand am aflat ca sunt insarcinata cu cel de-al doilea copil. Ma intereseaza cum se calculeaza indemnizatia de crestere copil in cazul meu pentru al doilea copil. Am uitat sa mentionez ca la primul copil am optat pentru concediu de 2 ani. Multumesc.

1. Daca cel de al doilea copil se va naste inainte de a se termina concediul pentru cresterea primului copil (CCC1) atunci veti intra direct din CCC1 in CCC2 cand se termina CCC1.

2. - Pentru aceasta faceti o cerere catre angajator prin care solicitati prelungirea suspendarii contractului individual de munca (CIM) pentru a intra in CCC2 (atasati si o copie dupa certificatul de nastere a celui de al doilea copil).
- Cu o copie dupa decizia emisa de angajator si o copie dupa certificatul de nastere a celui de al doilea copil mergeti la Primarie si solicitati indemnizatie pentru CCC2.

3. Indemnizatia pentru CCC2 va fi aceeasi cu aceea pentru CCC1 dar:
- nu mai mare de 3400 lei daca optati pentru CCC2 pana la 1 an;
- nu mai mare de 1200 lei daca optati pentru CCC2 pana la 2 ani.

4. Pe perioada dintre nasterea celui de al doilea copil si pana se termina CCC1 veti primi inca 600 lei lunar (pentru aceasta mergeti la Primarie si completati o cerere in acest sens).