Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Dreptul la propria imagine
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Dreptul la propria imagine

As dori sa stiu daca pot da in judecata pe cineva care a postat pe o retea de socializare o fotografie in care apare DOAR copilul meu si la comentariu a scris: "Pentru.....", o anumita persoana. Mentionez ca persoana respectiva are tot interesul de a-mi face rau si reprezinta deci un pericol la adresa mea si a copilului meu. Problema este ca ar putea sa o stearga de acolo pana se deschide procesul. Ce dovezi as putea aduce. Care sunt consecintele (pedepsele) care se aplica in astfel de cazuri. Va rog un raspuns in timp util!!!!
ContSters57553, utilizator
Puteti face o actiune in civil in temeiul art.74 lit.c Cod Civil si art 8 din Conventia Europeana a Drepturilor Omului, solicitand despagubiri cu titlul de daune morale, pentru folosirea imaginii (fotografia) respective. Pentru a obtine o dovada a postarii respective. puteti face o captura de ecran cu PrintScreen, filma imaginea ori poza ecranul deschis pe linkul respectiv. Este recomandat sa trimiteti si o "atentionare" scrisa, in care solicitati inlaturarea pozei respective.
Dvs. va trebui sa dovediti prejudiciul moral suferit, iar instanta va aprecia daca este legitim si serios.
Va multumesc mult!