Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Formularul E101
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Formularul E101

Buna ziua,
as dori sa aflu cum pot obtine formularul E101 din Romania, avand in vedere ca angajatii nostri sunt cetateni romani si lucreaza pentru o firma de transport inregistrata in Slovacia si nu au rezindeta in Slovacia.
Va multumesc anticipat.
Nu cumva aveti nevoie de acest formular?
Acesta il gasiti la acest link:

[ link extern ]
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Multumesc, dar acela este formularul E111, eu am vevoie de E101.
Mergeti la Camera de Munca.

Pentru ce anume va trebuie formularul?
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
1. Camera de Munca nu mai exista - in prezent, exista ITM - si nu are tangenta cu asa ceva.

2. Nu ami exista formularul E101 si formularul A1 (de la 01.05.2010) care se obtine de la CNPP.

3. Firma din Romania care solicita , pentru angajatii sai, formularul A1, trebuie sa dovedeasca faptul ca are activitate consistenta in tara. Trebuie sa-si asume o serie de obligatii si sa respecte si anumite conditii impuse de statul in care va detasa angajatul respectiv.
Formularul de cerere pentru obtinerea documentelor portabile A1, in vederea certificarii achitarii taxelor sociale in Romania, a suferit modificari semnificative. Lista cu documentele justificative ce insoteau cererea a fost largita considerabil.

Pe langa toate documentele solicitate initial se mai cer:
- contracte in derulare pe teritoriul Romanie, care sa acopere perioada de detasare (stiu ca pare usor ilogic, dar astfel se asigura ca firma continua sa aiba activitate consistenta in Romania)
- declaratie cu privire la "nationalitatea" cifrei de afaceri
- balante analitice
- declaratii din partea angajatilor ce urmeaza a fi detasati (cu privire la formularele A1)
- declaratii din partea administratorului firmei
- adeverinte de la fisc, pensii, ITM, etc.

Citeste mai mult pe :
www.avocatnet.ro/content/for... -

www.avocatnet.ro/content/for...