Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Cota indiviza mare
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Cota indiviza mare

In anul 2005 a fost cumparat un apartament de 3 camere impreuna cu dreptul de proprietate asupra cotei indivize de 4.898% din partile si dependintele din imobil bloc care prin natura si destinatia lor sunt in proprietatea comuna si fortata a tuturor coproprietarilor.Administratorul blocului calculeaza intretinerea chiar si cand nu locuieste nimeni acolo de 3 ori (chiar 4) mai mult decat celor care au apartamente de aceeasi suprafata in acelasi bloc(vecinul de deasupra mea are cota indiviza de 1.17%).Este corect acest calcul, se poate face ceva pentru a avea cota indiviza mai mica?(nu beneficiez de nimic ex:uscatorie sau alte spatii ale blocului)
Solicitati presedintelui asociatiei sa-i dea dispozitie administratorului sa recalculeze cotele-parti indivize si sa le standardizeze in sensul ca pentru apartamente similare sa fie aceeasi cota-parte indiviza.
Aceasta se poate face prin efectuarea mediei aritmetice a suprafetelor fiecarui apartament si calculul procentului din 100%.

In acte s-a dovedit ca fiecare apartament are alta cota-parte indiviza, fiind intocmite de persoane diferite si nu intotdeauna in posesia de documentele necesare calculului, asa incat se creaza inechitati vadite.
va multumesc frumos pentru raspuns,exista vreo lege/un articol de lege in acest sens?
Asociatii, proprietarii, sunt posesori ai unei (unor) unitati de proprietate
imobiliara, compusa dintr-un spatiu de locuit (apartament) sau spatiu cu alta
destinatie decit aceea de locuinta, ca proprietate individuala, impreuna cu cotaparte indiviza de proprietate din proprietatea comuna.
FORMULA COTEI-PARTI INDIVIZE
COTA-PARTE [%]= suprafata utila a apartamentului si/sau spatiului cu alta destinatie x 100.
INDIVIZA suma totala a suprafetelor utile ale apartamentelor si/sau spatiilor
cu alta destinatie
IMPORTANT: Suma cotelor-parti indivize exprimate in procente (de exemplu:
3,1 % apartinand proprietarului X) ale tuturor proprietarilor din cladire sau
tronson de cladire sau scara pentru care s-a constituit asociatia de proprietari
trebuie sa fie egala cu 100. Daca rezultatul nu este egal cu 100 (aspect des
intalnit), conform cotelor-parti indivize inscrise in actele de proprietate, atunci
cota-parte indiviza se recalculeaza conform formulei de mai sus de baza fiind
suprafata utila specificata in actul de proprietate. Daca nici suprafata utila nu este
clara, nu este precizata in actul de proprietate atunci fie se apeleaza la serviciile
unui expert tehnic de specialitate fie se echivaleaza suprafata utila cu media
suprafetelor utile de deasupra si de dedesubtul suprafetei care se doreste a fi
estimata cu acordul proprietarului respectiv iar daca acordul proprietarului nu
poate fi obtinut printr-o consemnare intr-un proces-verbal semnat de membrii
Comitetului Executiv.
Prin suprafata utila a apartamentului (locuintei) se intelege suma tuturor
suprafetelor utile ale incaperilor. Ea cuprinde: camera de zi, dormitoare, bai, WC,
dus, bucatarie, spatii de depozitare si de circulatie din interiorul locuintei. Nu se
cuprind: suprafata logiilor si a balcoanelor, pragurile golurilor de usi, ale
trecerilor cu deschideri pana la 1 metru, nisele de radiatoare, precum si suprafetele
ocupate de sobe si cazane de baie (cate 0,5 m.p. pentru fiecare soba si cazan de
baie), in cazul in care incalzirea se face cu sobe. In cazul locuintelor duplex,
rampa, mai putin palierele, nu se cuprinde in suprafat utila a locuintei.
Suprafata utila este suprafata desfasurata, mai putin suprafata aferenta peretilor.
Daca apartamentul este inchiriat atunci suprafata utila poate fi definita suprafaa
locativa.Spatiul cu alta destinatie decat aceea de locuinta (S.A.D.) este spatiul in care se
desfasoara activitati economice, sociale, culturale etc. (ex.: magazin alimentar,
frizerie, cabinet medical, cabinet avocatura, gradinita, spital, scoala, sala de
spectacole etc.).
De asemenea boxele de la subsol, garajele, mansardele daca sunt prevazute
distinct in actele de proprietate ale unora dintre proprietarii din cladire ele sunt
spatii cu alta destinatie decat aceea de locuinta aflate in proprietatea individuala a
proprietarilor respectivi. Pentru aceste spatii suprafata utila este suprafata
desfasurata, mai putin suprafata aferenta peretilor.
ATENTIE ! Pentru proprietarii care au in proprietate si boxe sau garaje atunci
suprafata utila aferenta proprietatii lor este suma dintre suprafata utila a
apartamentului si suprafata utila a spatiului cu alta destinatie (boxa, garajul etc.).
Detalii in MANUALUL ASOCIATIEI DE PROPRIETARI !

Repartizarea cheltuielilor pe cota parte indiviza este in functie de suprafata utila.
Cota parte indiviza reprezinta raportul procentual dintre suprafata utile a apartamentului sau a spatiului cu alta destinatie decat aceea de locuinta si suma suprafetelor utile ale tuturor apartamentelor si a spatiilor cu alta destinatie decat aceea de locuinta.
Se calculeaza dupa formula: % = SU supra SU totala x 100. unde SU=suprafata utila a apartamentului, SU totala= suprafata utila a tuturor apartamentelor /spatiilor din bloc
Doamna, sigur ca exista o definitie privind cota-parte indiviza de proprietate, care rezulta din: raportul dintre suprafata utila (mp) a proprietatii individuale si totalul suprafetelor utile (mp) ale tuturor proprietatilor individuale * 100.
In acest fel se calculeaza cota-parte indiviza de proprietate a fiecarui apartament.

In acest sens, trebuie ca as. prop. sa aiba copii dupa toate actele de proprietate; in aceste acte este prevazuta suprafata totala a apartamentului, suprafata utila si c.p.i., insa uneori (va rog sa ne credeti, vorbim din experienta), desi sunt apartamente la fel (2,3 sau 4 camere), situate unele sub altele, in actele de proprietate avem desene cu dimensiuni diferite (plecand de la cativa centimetri pana la cateva zeci de centimetri), astfel ca si c.p.i. rezulta diferit, ceea ce nu este normal.
Asa cum s-a spus, asociatia poate sa recalculeze aceste c.p.i., sa le aduca la ”un numitor comun” astfel incat atunci cand se face suma de c.p.i. rezultatul sa fie exact 100%.
Nici nu stiu cum procedeaza admin-ul dvs., probabil ca ameteste aceste c.p.i. ca sa rezulte 100, pentru ca altfel nu stiu cum ar imparti, de exemplu, o cheltuiala de 155 lei la toati proprietarii din scara. Daca ai toate cotele in valoare de 100%, atunci dupa repartizarea pe apartamente, tre' sa rezulte 155 lei. Cred ca ati inteles!

In alta ordine de idei, repartizarea costurilor pe c.p.i. se face indiferent de nr. persoanelor care locuiesc acolo (observati ca in definitia c.p.i. nu intra nr. persoane prezente, trecute sau viitoare), insa trebuie ca apartamentelor cu aceeasi suprafata utila (rezultand aceeasi c.p.i.) sa le fie repartizate sume egale. Intotdeauna costurile pe c.p.i. dintr-un imobil vor fi proportionale cu valoarea % de c.p.i.

Puteti lectura si Legea nr. 230/2007 - privind infiintarea, organizarea si functionare as. prop, precum si HGR nr. 1588/207 - adica normele de aplicare a legii nr. 230. Le gasiti chiar aici pe forum.
va multumesc pentru raspunsuri!va trebui sa fac o solicitare presedintelui asociatiei pentru revizuirea modului de calcul a intretinerii