Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Tagada paternitate neprezentare
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Tagada paternitate neprezentare

Daca in cazul in care mama , fosta sotie , al carei copil este dat in judecata intr-un proces de tagaduire a paternitatii refuza testul ADN , instanta va aprecia acest lucru ca pe o demonstratie a unei vinovatii ? asa cum de ex in cazul tatilor dati in judecata , in multe cazuri , chiar notorii , neprezentarea acestora la test le confirma calitatea de parinte. Adica e psibil ca in lipsa unor altor probe solide sa considere ca reclamantul nu este tatal copilului ? Simpla declaratie a mamei ca tatal nu este cel biologic poate fi suficienta pt a i da castig de cauza mamei ?
Daca nu se prezinta am inteles ca ii da o amenda , dar cat de mare ??? Poate nu are bani si totusi asa se prezinta daca ii spun asta .....sau plateste si amenda si e obligata sa se duca cu copilul ?
Se vor aplica amenzi la 2 /3 termene, insa nu o poate obliga. Hotararea pronuntata va depinde de probele administrate in cauza (martori, interogatoriu) care vor fi coroborate, inclusiv cu declaratia mamei.