avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 526 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Cum se comunica o decizie de concediere
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Cum se comunica o decizie de concediere

buna ziua
exista niste pasi obligatorii de urmat de catre angajator in ceea ce priveste comunicarea decizie de concediere? ce se intelege prin posta? se refera strict la posta romana sau si firmele de curierat?
va multumesc
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 10:06, 29 Aprilie 2023
da, trebuie.

Codul Muncii se refera la Posta nu la curierat.

de ce nu consultati un avocat inainte pe cazul in speta sa fiti linistit ca totul este conform procedurii legale?
Comunicarea prin posta ar putea insemna si comunicarea prin firme de curierat.
Tocmai asta este, ca la 2 complete de la TMB, am vazut interpretarea restrictiva....!
Intr-adevar, instantele de judecata pot interpreta restrictiv. In acest sens, s-ar putea invoca si comunicarea prin executor judecatooresc daca legea nu prevede o astfel de comunicare.

Insa , Codul Muncii se completeaza cu Codul de procedura civila referitor la comunicarea actelor.
bun si cu pasii de urmat?

Alte discuții în legătură

Termenul de contestatie concediere de 45 zile se suspenda pe perioada cm? Myador Myador Daca am primit decizia de concediere (disponibilizare) prin curierat si ma aflam in concediu medical (mai sunt inca) termenul de contestatie de 45 zile se ... (vezi toată discuția)
Comunicare preaviz cristina69 cristina69 Buna dimineata. As vrea sa stiu in situatia in care angajatorul vrea sa comunice preavizul de concediere la angajat si acesta din urma refuza sa semneze ca a ... (vezi toată discuția)
Incetare concediu crestere copil si daca exista posibilitatea de a intra in somaj xyz10092010 xyz10092010 tocmai ce am terminat concediul de crestere copil si as dori sa intru in somaj (firma fiind a mamei si nu o sa mai aiba activitate), va rog sa-mi spuneti daca ... (vezi toată discuția)