Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Cum se comunica o decizie de concediere
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Cum se comunica o decizie de concediere

buna ziua
exista niste pasi obligatorii de urmat de catre angajator in ceea ce priveste comunicarea decizie de concediere? ce se intelege prin posta? se refera strict la posta romana sau si firmele de curierat?
va multumesc
da, trebuie.

Codul Muncii se refera la Posta nu la curierat.

de ce nu consultati un avocat inainte pe cazul in speta sa fiti linistit ca totul este conform procedurii legale?
Comunicarea prin posta ar putea insemna si comunicarea prin firme de curierat.
Tocmai asta este, ca la 2 complete de la TMB, am vazut interpretarea restrictiva....!
Intr-adevar, instantele de judecata pot interpreta restrictiv. In acest sens, s-ar putea invoca si comunicarea prin executor judecatooresc daca legea nu prevede o astfel de comunicare.

Insa , Codul Muncii se completeaza cu Codul de procedura civila referitor la comunicarea actelor.
bun si cu pasii de urmat?