Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... PENSIE ANTICIPATA FORTATA?
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

PENSIE ANTICIPATA FORTATA?

SEPOATE ASA CEVA? DIN CAUZA CRIZEI ?
Sunt nascuta in 12.02.1963 si am 25 de ani de munca si 2 copii. As vrea sa stiu in ce an as putea sa ma pensionez anticipat?
Potrivit legislatiei actuale, puteti beneficia de pensie anticipata partiala dupa ce realizati stagiul complet de cotizare cu reducerea varstei standard de pensionare cu cel mult 5 ani.

Discutiile despre pensie la varsta dvs. (46 de ani) sunt premature.
As dori sa aflu care este varsta limita de pensie anticipata si stadiul minim de cotizare la femei.
Avocatnet a publicat recent un articol referitor la proiectul Ministerului Muncii privind marirea varstelor standard de pensionare.

Potrivit art. 41 din Legea nr. 19/2000, varsta minima pentru a beneficia de pensie anticipata partiala este de 55 ani iar stagiul minim de cotizare este de 15 ani.
Raspunsul este dat conform prevederilor legale in vigoare si avand in vedere varsta dvs.