Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie de invaliditate pentru o persoana de 75 de ani
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie de invaliditate pentru o persoana de 75 de ani

buna ziua,

Va rog sa-mi spuneti daca o persoana in varsta de 75 de ani, incadrata in grad de handicap cod 6, cod boala F20, accentuat, poate primi pensie de invaliditate?
Mentionez ca persoana in cauza are o vechime in munca de 5 ani; de pensie la limita de varsta poate beneficia?

Multumesc,
1. - Se poate beneficia de pensie de invaliditate oricand, daca medicii vor hotari asta.
- Pensionarea pentru invaliditate nu mai este conditionata de un anumit stagiu de cotizare in functie de varsta.

2. Incadrarea intr-un grad de invaliditate se face prin decizie emisa de medicul expert al asigurarilor sociale.

3. Propunerea pentru incadrarea in grad de invaliditate se face de catre medicul specialist care asigura asistenta medicala.

4. - Trimiterea catre medical specialist o da medicul de familie.
- Asadar se incepe cu o vizita la medicul de familie.

5. Pensia de invaliditate se poate cumula cu indmnizatia de handicap.

6. Fiind nascu in 1938, pentru a beneficia de pensie pentru limita de varsta trebuie sa aiba minimum 10 ani stagiu de cotizare la pensie.
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane