avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 760 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Divort si partaj
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Divort si partaj

buna ziua,
o sa va pun cateva intrebari in numele unei cologe de serviciu care vrea sa divorteze de actualul sot care a plecat in strainatate acum cativa ani si de doi ani nu a mai pastrat cu ea nici o legatura pana acum ceva timp. iata intrebarile colegei mele...:
1. daca casa e gajata la banca se poate face partaj?
2. daca unul din membri familiei este plecat din tara si nu a mai trimis bani pentru casa (intre timp ea a adus cateva modificari si renovari in casa) are drepturi egale la partaj?
3. daca nu au mai comunicat si pleaca ea si inchiriaza casa el poate sparge usa...ce masuri se pot lua in acest caz?
4. de doi ani nu au mai comunicat de loc...ce trebuie (daca trebuie) sa depuna la politie (in caz de parasire de domiciuliu cred ca se refera, desi din cate am inteles cand a plecat el erau in relatii bune)?
5. daca pleaca ea cu tot din casa si el gaseste casa goala ii poate face probleme legale?
6. ceea ce a realizat ea singura in ultimii ani se adauga la partaj?
Cel mai recent răspuns: Liliana Gradinaru , Avocat 17:21, 6 Iunie 2013
1. da se poate, dar gajul ramane
2. sotul care a avut o contributie mai mare poate dovedi acest lucru si sa ceara un procent mai mare din bunurile comune
3. daca el e inca coproprietar trebuie sa fie de acord cu inchirierea
4. nu are ce depune la politie. se aduc martori sau eventuale alte probe la procesul civil de divort
5. penal nu raspunde dar si sotul are dreptul sa isi ceara inapoi bunurile sale si partea sa din bunurile comune
6. daca demonstreaza despartirea in fapt, poate sa ceara sa se stabileasca ca contributia ei e de 100 %

Totul trebuie facut la instanta de judecata, in schimb.
Doamna ar trebui sa vina cu mai multe detalii. Conteaza ca a facut imbunatatiri in ultimul timp, insa depinde si inainte cum au contribuit sotii.
Imobilul ipotecat se poate imparti, dar sunt multe moduri de impartire si depinde mult de ce vor sotii, de situatia lor financiara, locativa etc.
Luatul bunurior COMUNE din locuinta sotilor poate fi si furt in anumite conditii. Nu inteleg de ce sa faca asta.
Vrea sa inchirieze sau doamna se intereseaza de situatii ipotetice, inexistente? Pentru ca totul sta in detalii si e greu sa ne imaginam pana in amanunt o situatie nereala.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Dupa divortul parintilor,ce drepturi au copiii? gabrela37 gabrela37 acum o luna am divortat si copiii sunt in custodia mea, fostul sot deja a bagat apartamentul in vanzare fara sa fi facut partajul si a inceput cu diferite ... (vezi toată discuția)
Impartire bunuri comune AdiRoman AdiRoman Buna ziua , Situatia este urmatoare : Un imobil , respectiv casa , construita pe trenul bun propiu ( cumparat inaintea casatoriei ) cu un ... (vezi toată discuția)
Partaj bisoc liviu bisoc liviu as dori sa stiu daca pentru parasire de domiciliu sau daca pentru infideliate pot pierde partajul bunurilor sau sa ne afecteze cumva. si daca bunurile luate ... (vezi toată discuția)