Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... incompatibilitate functionar public
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

incompatibilitate functionar public

Buna ziua,
Daca un consilier local la primarie de comuna (membru al unui partid politic), este si functionar public in cadrul unei institutii din judet, se considera incompatibilitate.

Institutiile nu au legatura, nu sunt subordonate una alteia, dar totusi fiind consilier local se considera ca face politica?
normla ca ca este incompatibil, trebuie sa renunte la una din functii
Multumesc, dar poate imi dati si baza legala penru mai multa siguranta.
ART. 97 din lg.161/2003
(1) Functionarul public poate candida pentru o functie eligibila sau poate fi numit intr-o functie de demnitate publica.
(2) Raportul de serviciu al functionarului public se suspenda:
a) pe durata campaniei electorale, pana in ziua ulterioara alegerilor, daca nu este ales;
b) pana la incetarea functiei eligibile sau a functiei de demnitate publica, in cazul in care functionarul public a fost ales sau numit.
ART. 98
(1) Functionarii publici pot fi membri ai partidelor